Mało znane zaburzenia afektywne

Każdy z nas doskonale wie co to jest depresja, jednak zastanowienie wśród wielu osób powoduje pojecie depresja dwubiegunowa. Nasze zdrowie dotyczy nie tylko ciała ale również umysłu, psychiki. Zaburzenia afektywne to choroba psychiczna przejawiająca się naprzemiennymi epizodami spadku nastroju, czyli depresji, której pojęcie prawie każdy z nas zna oraz fazą maniakalna, w której to chory odczuwa przypływ energii.

Podczas takiego epizodu czuję się jakby każde zadanie było proste, ma wiele pomysłów na życie, które nie zawsze są dobre, jednak realizuje je co jest bardzo dużym błędem. Mogą wymyślić podróż życia, na którą wydadzą wszystkie oszczędności, a nawet zaciągną kredyt, bywa również, że nawiązują stosunki seksualne z przypadkowymi, często nieznanymi osobami. Kiedy ta faza mija, dopiero wtedy zaczynają zdawać sobie sprawę z popełnionych błędów, co powoduje kolejny epizod depresyjny. Ma szczęście medycyna zna bardzo wiele dobrych leków, stabilizatorów nastroju, dzięki którym życie chorego jest w miarę spokojne.

Ważne jest jednak to żeby chory mógł liczyć nie tylko na pomoc lekarza psychiatry ale również na wsparcie i zrozumienie, wśród rodziny i osób najbliższych.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zaćma chorobą oczu

Od jakiegoś czasu coraz częściej można usłyszeć z ust znajomych o tym, iż ich wzrok się pogarsza. I nie dotyczy...

Zamknij