Alergia na białko mleka u dzieci – objawy

Alergia na białko mleka u dzieci pojawia się zazwyczaj w okolicach 3. miesiąca życia. Objawia się zmianami skórnymi i problemami żołądkowymi. Niekiedy zauważalne są także symptomy ze strony układu oddechowego.

Alergia na białko mleka u dziecka – najważniejsze informacje

Alergia na białko mleka, pojawiająca się u dzieci, to pierwszy objaw atopowego zapalenia skóry (AZS). Potocznie jest zwana skazą białkową i bywa mylona z nietolerancją laktozy. Organizm dziecka uczulonego na mleko rozpoznaje białko mleka jako obce ciało i walczy z nim. Z kolei nietolerancja laktozy wiąże się z brakiem enzymu laktazy, który jest odpowiedzialny za trawienie laktozy. Alergia na białko mleka ujawnia się zazwyczaj około 3. miesiąca życia dziecka. Objawia się wtedy zmianami łuszczycowo-rumieniowymi, najczęściej na policzkach. Wraz z wiekiem dziecka objawy uczulenia są coraz mniejsze, a niekiedy zupełnie ustępują. Niekiedy zastępują je jednak symptomy związane z alergią na pyłki drzew, traw i krzewów. Maluchy cierpiące na skazę białkową można karmić żywnością specjalistyczną medycznego przeznaczenia, taką jak Neocate. Jest to produkt dostępny bez recepty.

Objawy skórne alergii na białko mleka

Pierwsze objawy alergii na białko mleka to te związane ze skórą. Pojawia się wysypka widoczna na policzkach i brzuchu. Może jednak dotyczyć całego ciała. Inne dolegliwości to grudki, świąd, suchość, pękanie i ból naskórka. Swędzenie często powoduje odruch drapania się u dziecka, co prowadzi do powstania ran. Zdarza się, że ulegają one nadkażeniu bakteryjnemu.

Alergia na mleko – problemy pokarmowe

Z alergią na białko mleka krowiego są też związane problemy ze strony układu pokarmowego. Dziecko może cierpieć na refluks bądź ulewanie. Czasem pojawiają się wymioty, kolka, częste biegunki i bóle brzucha. Skazie białkowej towarzyszą także wzdęcia. Niekiedy w stolcu można zauważyć domieszkę krwi. Niektóre z tych objawów mogą być jednak spowodowane nietolerancją laktozy.

Układ oddechowy a alergia na mleko u dziecka

Alergia na mleko u dziecka objawia się także problemami oddechowymi. Są to: świszczący kaszel, astma, bądź nieżyt nosa.

Inne objawy alergii na mleko krowie

Można zauważyć też inne symptomy skazy białkowej, takie jak spowolnienie bądź zahamowanie wzrostu dziecka. Rzadko występuje wstrząs anafilaktyczny, który jest silną reakcją uczuleniową. Wymaga on natychmiastowej hospitalizacji.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Prosty przepis na tahini, czyli masło sezamowe

Do kawy, wieczorem albo jako – niekoniecznie zdrowa – przekąska w ciągu dnia – po słodycze sięgamy codziennie. Nie wyobrażamy...

Zamknij