Angina ropna u dziecka – przyczyny i leczenie domowymi sposobami

Angina u dziecka to zakaźna choroba, którą wywołuje paciorkowiec. Schorzenie leczy się antybiotykami i lekami przeciwgorączkowymi lub przeciwbólowymi. Uzupełnieniem terapii leczniczej są domowe sposoby na anginę, jak: ziołowe płukanki, owocowe napary lub syropy.

 

Angina ropna – jaka to choroba?

Bakteryjne zapalenie gardła i migdałków, czyli angina, to choroba, która wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej, zwłaszcza jeśli dotyka dzieci. W przebiegu schorzenia na języku pojawia się charakterystyczny biały nalot, który przekształca się w ropne czopy, powodując nieprzyjemny zapach z ust. Angina ropna rozwija się w wyniku zakażenia bakterią paciorkowca. Drobnoustroje bytujące w gardle powodują silne bóle przełyku, powiększone węzły chłonne i wysoką gorączkę. Angina u dzieci najczęściej pojawia się między 4. a 12. rokiem życia. Zaniechanie leczenia choroby może prowadzić do poważnych i groźnych dla zdrowia powikłań, jak: zapalenie nerek, mięśnia sercowego, stawów czy ucha wewnętrznego.

 

Ropna angina – leczenie farmakologiczne

Ropna angina u dziecka to zaraźliwa choroba, która wymaga natychmiastowego leczenia. Bakteryjne zapalenie migdałków i gardła leczy się głównie antybiotykami, najczęściej penicyliną fenoksymetylową. Lek przyjmuje się przez około 10 dni. Stosowanie antybiotyku u dziecka zawsze powinno być poprzedzone konsultacją lekarską. Dzieci poniżej 40 kilogramów muszą przyjmować mniejsze dawki leku. Niekiedy lekarz może podjąć decyzję o podaniu antybiotyku domięśniowo. Jeśli zachodzi taka potrzeba, leczenie anginy wspiera się lekami przeciwgorączkowymi i przeciwbólowymi. Pacjentom dotkniętym anginą ropną zaleca się również odpoczynek, a także przyjmowanie dużej ilości płynów. Leczenie choroby można dodatkowo wspierać domowymi sposobami, jednak nie mogą one całkowicie zastąpić antybiotykoterapii.

 

Leczenie anginy domowymi sposobami

Ziołowe płukanki, owocowe napary oraz syropy to domowe sposoby na złagodzenie nieprzyjemnych objawów anginy, jak: ból gardła, kaszel czy ropny wysięk. Do leczenia choroby w domowym zaciszu najczęściej stosuje się naturalne sposoby.

 

  • Płukanki solne

Płukanka z roztworu solnego ma działanie dezynfekujące. Domowy preparat można przygotować z z łyżeczki soli rozpuszczonej w szklance ciepłej wody. Tak przygotowaną solną płukanką należy płukać gardło 2 lub 3 razy dziennie.

 

  • Napar z owoców lub liści malin

Maliny to bogate źródło witamin. Owoce wykazują również działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dlatego sprawdzają się w domowym leczeniu anginy ropnej. Napar owocowy można przygotować, zalewając kilka owoców i liści malin wrzątkiem i parząc przez 15 minut. Po ostygnięciu, należy płukać gardło roztworem kilka razy dziennie.

 

  • Syrop z cebuli i miodu

Miód spadziowy działa antybakteryjnie, z kolei lipowy wykazuje działanie przeciwgorączkowe i łagodzi kaszel. Surową cebulę uznaje się za naturalny antybiotyk. Pomaga zwalczyć katar i kaszel oraz ma właściwości dezynfekujące. Do wykonania domowego syropu wystarczy surową cebulę pokroić w talarki, umieścić w słoiku, zalać miodem i odstawić na noc. Po odcedzeniu, wystarczy podawać dziecku po jednej łyżeczce substancji 3 razy dziennie, pod warunkiem, że maluch nie ma uczulenia na miód.

 

  •  Ziołowa płukanka z szałwii i rumianku

Szałwia skutecznie niweluje ból gardła, z kolei rumianek łagodzi jego podrażnienia. Suszone liście ziół wystarczy zalać wrzącą wodą i parzyć przez 10-15 minut. Po ostygnięciu, ziołowy napar, stosuje się jako płukankę do ust.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Rodzaje łóżek rehabilitacyjnych

Łóżka rehabilitacyjne są przeznaczone dla osób wymagających specjalistycznej opieki. Z reguły są składane i steruje się nimi elektrycznie bądź manualnie....

Zamknij