Badania na raka testem wykrywający zmiany genomowe – co zyskuje lekarz i pacjent?

 

Badania na raka, wczesne wykrywanie choroby za pomocą coraz dokładniejszych metod diagnostyki, a przede wszystkim wdrożenie skutecznego leczenia są wyzwaniem współczesnej medycyny. Walka z rakiem na obecnym etapie to umiejętne zaglądanie w strukturę DNA zmienionych komórek nowotworowych.

 

Badania na raka dają nie tylko możliwość określenia predyspozycji genetycznych do wystąpienia choroby (jak w przypadku testów DNA), ale też pozwalają zidentyfikować jej charakter m.in. potencjalny przebieg procesu nowotworowego. Są szansą na zastosowanie takiej formy terapii, która da pacjentowi szansę na powrót do normalnego funkcjonowania.

 

Badania na raka testem Foundation One

 

Badania na raka oferują przede wszystkim perspektywę na życie z nowotworem po zdiagnozowaniu choroby. Test profilowania genomowego dostarcza informacji o biomarkerach, która pozwala na dobór terapii nie tylko biorąc pod uwagę miejsce wystąpienia zmiany, ale też jej strukturę np. gęstość itp. W ten sposób lekarz ma możliwość zastosowania terapii celowanej, która daje pacjentom więcej dostępnych opcji leczenia.

Współczesna medycyna podkreśla, że żaden nowotwór nie jest taki sam – nawet guzy piersi, umiejscowione u dwóch osób w podobnym miejscu, mają nie tylko różną genezę powstania, ale też zupełnie odmienną charakterystykę, na którą wpływają inne uszkodzenia w strukturze DNA.

W zdrowym organizmie komórki nie wykazują tendencji do przemieszczania się i namnażania w niekontrolowany sposób. W przypadku raka zaburzone zostają ich podstawowe funkcje, przez co komórki zaczynają dążyć do kolonizowania organizmu, aktywując jego układ immunologiczny. Test Foundation One jest w stanie określić, które anomalie w strukturze DNA są odpowiedzialne za powstanie i rozwój choroby.

 

Co oznacza wynik testu dla pacjenta?

 

Wynik testu jest przede wszystkim informacją dla lekarza, prowadzącego leczenie. Analizując nowotwór na poziomie molekularnym, pojedynczy test pomaga ujawnić, jakie zmiany w strukturze DNA są odpowiedzialne za powstanie konkretnego nowotworu. Sekwencjonowanie nowej generacji pozwala na analizę wszystkich klas zmian genomowych istotnych w powstawaniu i rozwoju guzów litych, mięsaków oraz nowotworów hematologicznych. Specjaliści podkreślają dużą rzetelność testu i wiarygodność wyniku, która jest zachowana również w przypadku próbki o dużej zawartości komórek nowotworowych.

Wyniki są zestawione z obecnym stanem wiedzy naukowo-medycznej, a także opublikowanymi danymi klinicznymi. Na tej podstawie można zastosować celowane leczenie konkretnego typu zmian, nie tylko przez wzgląd na miejsce ich powstania, ale również uszkodzeń w strukturze DNA.

Dzisiejsza medycyna wyodrębniła 10 do 20 genów, których człowiek jest nosicielem i które mogą przyczynić się do rozwoju niebezpiecznych chorób. Nie jest to jednoznaczne z rozwojem procesu nowotworowego, aczkolwiek powód do regularnych obserwacji własnego organizmu i badań, jeśli wystąpią niepokojące objawy.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kiedy przestać karmić dziecko piersią?

Planujesz zajść w ciążę? A może już jesteś? Zastanawiasz się jak to będzie? Czy podołasz maleństwu i uda Ci się...

Zamknij