Badania nasienia pod kątem płodności

Przyczyny kłopotów z poczęciem dziecka są różnorakie. Mogą wynikać z problemów zdrowotnych kobiety, mężczyzny albo obojga partnerów. By więc doprowadzić do szczęśliwego finału, najpierw należy poznać źródło niepłodności. W tym celu wykonuje się badania.

Plemnik plemnikowi nierówny

 

Ustalanie przyczyn należy rozpocząć od wizyty u androloga. To specjalista, który zajmuje się leczeniem męskiego układu płciowego, diagnozowaniem i usuwaniem zaburzeń fizjologicznych u mężczyzn.

Diagnostykę męskiej niepłodności zwykle zaczyna się od badania nasienia. By doszło do zapłodnienia, mężczyzna musi dysponować plemnikami odpowiedniej jakości. Chodzi o ich liczebność, ruchliwość i żywotność. Innymi słowy: im więcej plemników, im są one żywsze i dłużej potrafią przetrwać w drogach rodnych kobiety, tym lepiej z punktu widzenia szans na zapłodnienie.

baby-22194_1280

Zmiany cywilizacyjne sprawiają, że przeciętna jakość nasienia pogarsza się. Wynika to z nieprawidłowych nawyków żywieniowych, nadmiernego stresu, zbyt małej aktywności fizycznej mężczyzn. Problemem jest zbyt duże spożywanie przez nich alkoholu, wyrobów nikotynowych, narkotyków.

Do badania nasienia trzeba odpowiednio się przygotować. Na czym to polega? Na kilka (zwykle od trzech do pięciu) dni przed pobraniem materiału genetycznego mężczyzna musi zachować wstrzemięźliwość seksualną. Innymi słowy: nie może współżyć, masturbować się i w żaden inny sposób doprowadzać do ejakulacji.

Po umówieniu terminu pacjent zjawia się w klinice. Następnie udaje się do ustronnego pomieszczenia, które sprzyja pobudzeniu seksualnemu. W takim pokoju znajdują się wygodne meble, odtwarzacz wideo albo komputer i kolekcja filmów dla dorosłych oraz pisma erotyczne. Mężczyzna doprowadza do wzwodu i wytrysku, w trakcie którego oddaje nasienie do pojemnika.

By wykonać diagnostykę nasienia, należy mieć skierowanie od lekarza rodzinnego. Jednak niektóre kliniki, np. InviMed, nie wymagają takiego dokumentu. Badanie ma na celu ustalenie takich parametrów jak: objętość, lepkość, wygląd ejakulatu, liczbę plemników w 1 ml nasienia, ogólną liczbę plemników, czas upłynnienia, odsetek żywych i ruchliwych męskich komórek rozrodczych.

Niekiedy w takim badaniu ustala się też stopień przylegania ruchliwych plemników do siebie. Parametr ten określa się jako aglutynację plemników. Występowanie tego zjawiska uniemożliwia plemnikom ruch w wybranym kierunku, czyli do komórki jajowej, co jest warunkiem zapłodnienia. Polega to na tym, że plemniki sklejają się, tworząc aglutynat. Żaden nie może się oderwać od reszty i z czasem ginie.

Badanie nasienia obejmuje także test HSO, czyli hipoosmotyczny. Dzięki niemu można ustalić niepodzielność błon plemników.

Na wyniki badania andrologicznego czeka się kilka dni. Później wyniki są interpretowane przez androloga albo urologa. Badania nasienia pod kątem niepłodności wykonać można np. w InviMedzie – klinice zajmującej się zwalczaniem niepłodności. Z jej ofertą zapoznamy się na stronie http://www.invimed.pl.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zobacz, jak łatwo dbać o zdrowie

Zdrowie to najcenniejsza wartość. Zwykle jej nie doceniamy. Dopiero gdy przydarzy się coś złego, zaczynamy o siebie dbać. Wielu chorób...

Zamknij