Badanie GBS – jak się przygotować?

Badanie GBS polega na pobraniu posiewu z pochwy w celu wykrycia paciorkowca w organizmie kobiety. Bakteria na początku nie daje żadnych objawów, więc ciężko ją zdiagnozować. Gdy dojdzie do porodu dziecka, którego matka ma GBS, noworodek może chorować na zapalenie płuc, osłabienie organizmu, zapalenie opon mózgowych lub sepsę.

Co to jest GBS?

GBS to paciorkowiec Streptococcus agalactiae, który mieści się w dolnym odcinku przewodu pokarmowego. Najczęściej można go spotkać w odbycie i pochwie. Występuje u 10-30% kobiet, które nie zdają sobie sprawy z jego obecności, ponieważ paciorkowiec nie wykazuje żadnych objawów. Jednak gdy zajdzie się w ciążę, GBS stanowi zagrożenie dla życia dziecka, ponieważ łatwo doprowadzić do zakażenia bakterią. W takim przypadku jest duża szansa, że podczas porodu choroba przejdzie na dziecko. Do najczęstszych infekcji noworodka zalicza się:
• zapalenie płuc,
• zakażenia drobnoustrojowe,
• gorączka,
• osłabienie organizmu,
• choroby dróg oddechowych,
• zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Jak wygląda badanie GBS?

Badanie na wystąpienie GBS powinno się zrobić u wszystkich kobiet w ciąży, a w szczególności tych, które są chore na cukrzycę (wtedy ryzyko wystąpienia paciorkowca jest większe). Należy je wykonać pomiędzy 35. a 37. tygodniem ciąży. Ważne jest bowiem, aby uzyskać wynik przed porodem. Wcześniej nie warto wykonywać testu, ponieważ bakteria GBS łatwo się przenosi. Badanie wykonuje się na 2-3 dni po ostatniej menstruacji. Działania profilaktyczne są wykonywane na sali porodowej. Badanie polega na pobraniu wymazu z przedsionka pochwy. Następnie pobrany wymaz lekarz umieszcza na podłożu transportowym. Średnio na wyniki oczekuje się 5 dni. Gdy wynik jest dodatni, należy zrobić badanie na obecność tej bakterii w odbycie i moczu. W celu zwalczania paciorkowca GBS należy stosować terapię antybiotykami (głównie penicyliną typu G), które przyjmuje się dożylnie. Noworodki, których matki mają stwierdzoną obecność GBS, muszą być pod intensywnym nadzorem neonatologicznym, aby wcześniej rozpoznać i leczyć objawy infekcji.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak leczyć hemoroidy?

Hemoroidy (żylaki odbytu) powstają w wyniku braku aktywności fizycznej, diety ubogiej w błonnik oraz otyłości. Objawy choroby to krwawienie, ból...

Zamknij