Badanie nasienia jako element przygotowań do zapłodnienia in vitro

Zanim specjaliści przystąpią do zasadniczej pracy, czyli pozaustrojowego łączenia komórki jajowej z plemnikiem, para starająca się o potomstwo poddawana jest badaniom. Mają one na celu ustalenie jej możliwości prokreacyjnych.

Na czym polega i jak się do niego przygotować?

 

Podczas pierwszego spotkania z lekarzem specjalizującym się w zapłodnieniu in vitro kobieta i mężczyzna otrzymują skierowanie na badania. Potencjalnej matce zleca się wykonanie badań hormonalnych, czyli ustalenie poziomu prolaktyny, estradiolu, testosteronu, folikulotropiny, tyreotropiny oraz AMH we krwi.

Potencjalny ojciec musi wykonać analizę nasienia. Ma to na celu ustalenie liczby plemników (ogólna i w 1 ml), ich ruchliwości i jakości. Analizie poddaje się też wygląd, lepkość, objętość i pH nasienia, czas upłynnienia ejakulatu, odsetek żywych męskich komórek rozrodczych oraz stopień ich zgrupowania (aglutynacji).

Tak wygląda podstawowe badanie nasienia. Ocena odbywa się wedle norm Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Badanie może też rozszerzone o analizę budowy plemników.

Chodzi tutaj o ustalenie proporcji między komórkami zbudowanymi prawidłowo, czyli zdolnymi wykonać swoją funkcję, w stosunku do tych, które mają zaburzenia strukturalne, czyli wady budowy.

Te ostatnie mogą polegać na uszkodzeniu główki, wstawki albo witki. Wbrew pozorom ma to olbrzymie znaczenie dla zdolności prokreacyjnych mężczyzny. Jeśli liczba zdrowych plemników będzie niewielka, zmaleją szanse, że których z nich zdoła przedrzeć się przez kwaśne środowisko pochwy oraz różne zasieki obronne kobiecego układu rozrodczego i dotrzeć do komórki jajowej. Wyniki badania nasienia dostępne są po 3-4 dniach roboczych.

Jak się do niego przygotować? Przez okres trzech do pięciu dni przed pobraniem ejakulatu mężczyzna musi zachować wstrzemięźliwość seksualną. Dokładnie chodzi o to, by powstrzymał się przez ten czas od wytrysku.

We wskazanym okresie pacjent nie może też pić alkoholu. Zakaz obejmuje każdy rodzaj napojów wyskokowych, które zakwaszają organizm i mogą w ten sposób zafałszować wyniki. Poza tym mężczyzna powinien poinformować lekarza o lekach, jakie przyjmował w ostatnich trzech miesiącach, i chorobach, jakie przeszedł w tym okresie.

Nasienie oddaje się do sterylnego pojemnika. Zwykle odbywa się to w ustronnym pomieszczeniu na terenie kliniki. Jeśli jednak pacjent nie potrafi się zrelaksować w obcym dla siebie miejscu, dopuszczalna jest ejakulacja poza kliniką. Jednak w takiej sytuacji musi jak najszybciej dostarczyć materiał do analizy. Czas ma tu istotne znaczenie dla wyników analizy i poprawności interpretacji.

Poza badaniem nasienia diagnostyka mężczyzny w leczeniu niepłodności może zostać rozszerzona o technikę MSOM-e, biopsję jądra, USG i test SCD. Wszystkie można wykonać w klinice InviMed, która ma oddziały w Warszawie, Poznaniu, Gdyni, Wrocławiu i Katowicach.

Więcej o samym badaniu nasienia w procedurze in vitro przeczytamy na stronie http://www.invimed.pl/diagnostyka/meskie-sprawy/760-2.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Lecznicza jaskinia solna w Kołobrzegu dla Twojego zdrowia!

Leczyć można na różne sposoby i przy wykorzystaniu różnych bodźców. Czynnikiem poprawiającym stan zdrowia nie muszą być i nie są...

Zamknij