Bank komórek jajowych. Program dawstwa komórek jajowych

Kliniki leczenia niepłodności w Polsce posiadają własne banki komórek jajowych, w których znajdują się żeńskie komórki rozrodcze przekazane przez dawczynie na rzecz par, które zmagają się z niepłodnością. Zapłodnienie metodą in vitro z wykorzystaniem komórki jajowej innej kobiety jest często jedyną szansą na zajście w ciążę.

Jedną z przyczyn niepłodności jest brak komórek jajowych, które mają zdolność do zapłodnienia. Każda kobieta rodzi się z pewną ilością gamet, które są uwalniane przez jajniki od momentu dojrzewania do przekwitania. U niektórych kobiet ich zapas wyczerpuje się przedwcześnie, co uniemożliwia zajście w ciążę. Metodą leczenia jest program dawstwa komórek jajowych.

Czym jest bank komórek jajowych?

Bank komórek jajowych jest miejscem, w którym przechowywane są zamrożone komórki jajowe zdrowe i zdolne do zapłodnienia, przekazane dobrowolnie przez anonimowe dawczynie. Są nimi młode kobiety między 18. a 34. rokiem życia, które urodziły już przynajmniej jedno dziecko, co jest gwarancją zdolności oddanych jajeczek do poczęcia. Kryteria, które muszą zostać spełnione, aby móc przekazać swoje komórki jajowe niepłodnej parze, są bardzo rygorystyczne. Przeprowadzane są szczegółowe badania w tym wywiad lekarski, testy genetyczne, wirusologiczne i psychologiczne. Jeżeli są one dobre, rozpoczyna się procedura dawstwa.

 

Po pobraniu komórek jajowych od dawczyni są one witryfikowane, czyli zamrażane i przechowywane w specjalnych warunkach w banku komórek jajowych, należącym do danej kliniki. Leczenie niepłodności u par, które zdecydowały się na skorzystanie z gamet innej kobiety polega na zapłodnieniu metodą in vitro. Jest to połączenie komórek rozrodczych żeńskich i męskich w warunkach laboratoryjnych i wprowadzenie ich do macicy.

Kto może skorzystać z banku komórek jajowych?

W przypadku problemu z zajściem w ciążę z banku komórek jajowych może skorzystać każde heteroseksualne małżeństwo lub związek partnerski, w którym kobieta ma mniej niż 49 lat. Do zapłodnienia może dojść z wykorzystaniem wyselekcjonowanych plemników partnera lub uzyskanych od dawcy. Wiele par zadaje sobie pytanie czy in vitro jest skuteczne. Średnia skuteczność tej metody w Polsce wynosi ponad 35 procent.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dlaczego artyści rezygnują z Opola?

Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu cieszy się długoletnią tradycją i mianem jednej z najbardziej prestiżowych imprez muzycznych w Polsce. Organizowany...

Zamknij