Bezbolesne leczenie zębów jest możliwe

Wielu z nas nie lubi chodzić do dentysty. Robimy to dopiero wtedy, gdy ból zębów jest nie do zniesienia i nie pomagają żadne dostępne środki. Postępując w ten sposób, tylko wzmacniamy mechanizm, który sprawia, że boimy się stomatologa. Nie warto zwlekać z wizytą – tym bardziej, że dysponuje on obecnie rozwiązaniami umożliwiającymi minimalizację bólu.

Kluczem jest znieczulenie

Dzisiejsza stomatologia oferuje bogaty wachlarz usług. Poza zwykłym usuwaniem ubytków, czyli wstawieniem tzw. plomb, umożliwia wykonanie estetycznego uzębienia sztucznego, leczenie kanałowe, zabiegi chirurgiczne. Co prawda część z nich wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami i wydatkami, ale najważniejsze, że proponowane rozwiązania umożliwiają bezbolesne leczenie zębów.

Problem jest tylko pokonanie wewnętrznego oporu i uzyskanie świadomości w tym zakresie. Niewielu ludzi, którzy muszą odwiedzić dentystę, wie o metodach znieczulania. Leczenie zębów nie musi boleć! Nie warto więc z tego rezygnować czy odwlekać. To tylko pogarsza naszą sytuację, ponieważ zmniejsza szanse na uratowanie zęba. W efekcie musimy więcej wydać na to, by przywrócić uzębienie do optymalnego stanu.

Leczenie jednak nie takie bolesne?

Dzisiaj dentysty nie trzeba się obawiać. Rozwój technologii sprawił, że obecnie lekarz ma do dyspozycji środki umożliwiające komfortowe zwalczanie ubytków i niedoskonałości szczęki. Pewien dyskomfort może powodować jedynie moment podania znieczulenia oraz czas, w którym przestaje ono działać. Wtedy miejsce leczenia jest obolałe, ale stan ten szybko mija, a my wracamy do pełni zdrowia.

W gabinetach stomatologicznych stosuje się różne rodzaje znieczuleń: nasiękowe, przewodowe, powierzchniowe, śródwięzadłowe, komputerowe. Dwa pierwsze polegają na użyciu strzykawki albo przyrządu zwanego karpulą, czyli metalowej strzykawki na ampułki. Znieczulenie klasyczne wybierane jest najczęściej.

Znieczulenie powierzchniowe stosuje się po to, by zminimalizować dyskomfort spowodowany ukłuciem igły wbijanej w żuchwę czy szczękę. Ta metoda służy blokowania przekazywania impulsów nerwowych przez górne warstwy błony śluzowej.

Nowoczesne gabinety dentystyczne mają na wyposażeniu znieczulenie śródwięzadłowe. Na czym polega? Wykorzystując specjalne urządzenie pozwalające dozować ilość substancji paraliżującej, lekarz wbija cienką igłę wzdłuż osi leczonego zęba i podaje substancję znieczulającą.

Z punktu widzenia pacjenta najbardziej komfortową metodą jest znieczulenie komputerowe, które całkowicie znosi ból podczas samej czynności podawania środka blokującego przewodnictwo nerwowe.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Gimnastyka korekcyjna pozwala pozbyć się wad postawy

Nie mamy jeszcze możliwości doboru genów. Możemy jedynie na podstawie badania przewidywać, jakie choroby nam grożą w przyszłości. Spłodzenie superczłowieka...

Zamknij