Bezbolesne usuwanie zębów jest możliwe

Niewielu z nas lubi chodzić do dentysty. Wynika to z obawy przed bólem, jaki może się pojawić wskutek ingerencji w zęby, w których swoje zakończenia mają nerwy. Na co dzień mało kto przejmuje się problematyką dbania o zęby, czyli ich szczotkowania przynajmniej dwa razy dziennie, czyszczenia nicią, płukania płynami stomatologicznymi.

 

Szeroki wachlarz możliwości

 

Gdy przychodzi do borowania albo usunięcia zęba, części z nas przypomina się pewne przysłowie, które brzmi „jak dbasz, tak masz”. Gdybyśmy stosowali się do zasad higieny jamy ustnej, zapewne uniknęlibyśmy przykrych wizyt albo przynajmniej zminimalizowali ich częstotliwość. Pewnie zaoszczędzilibyśmy też kilkaset złotych. W obecnych czasach korzystanie z usług stomatologicznych nie jest tanie.

Czy w takim razie istnieje coś takiego jak bezbolesne usuwanie zębów? Wszystko zależy od stopnia skomplikowania przypadku. Generalnie stomatologia oferuje teraz znacznie wyższy standard niż jeszcze kilkanaście lat temu. Wszystko dzięki nowym lekom (znieczulenie miejscowe, sedacja doustna albo podtlenkiem azotu), technikom ich podawania (odstawienie strzykawek) oraz zaawansowanym sprzętom (komputery sterujące podawaniem leków).

W kontekście redukowania stresu czy nawet strachu przed wizytą u dentysty ważna jest też postawa samego lekarza. Dzisiaj na szkoleniach dla stomatologów kładzie się duży nacisk na kwestię zrozumienia potrzeb pacjenta, postawienia się w jego sytuacji.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Nikt z nas nie ma wątpliwości co do tego, że w dzisiejszych czasach mamy bardzo wiele różnego rodzaju chorób, które...

Zamknij