Borelioza – groźna choroba odkleszczowa

Latem najczęstszymi miejscami wypoczynku są lasy, łąki, trawniki. Odpoczywamy na łonie natury, a przy okazji opalamy się, zbieramy grzyby, czy bawimy się z psem. Jednak niekiedy bywa tak, że po powrocie do domu doświadczamy niemiłej niespodzianki, ponieważ przynieśliśmy ze sobą nieproszonego gościa.

Objawy boreliozy

 

Chodzi oczywiście o kleszcza. To pasożytujący na zwierzętach, żywiący się ich krwią pajęczak przenoszący wiele groźnych chorób, m.in. zapalenie opon mózgowych i boreliozę.

Czym jest borelioza? Tym pojęciem określa się wywoływaną przez krętki chorobę zakaźną dotykającą wiele narządów. Powodujące ją bakterie dostają się do naszego organizmu po ukąszeniu nas przez kleszcza. Teoretycznie zarazić się też możemy od gryzoni, wolno żyjących zwierząt (jeleni, saren, wilków) oraz niektórych ptaków. W praktyce zarazki dostają się do krwiobiegu wraz ze śliną wspomnianego stawonoga. To najczęstsza choroba odkleszczowa.

Jak wygląda mechanizm zarażenia? Po ukąszeniu przez pajęczaka krętki mikroby osiadają w komórkach tkanki łącznej, m.in. w skórze, ścięgnach, naczyniach mózgowych, mięśniach i komórkach nerwowych. Potrafią zagnieździć się w mózgu, gałkach ocznych, rdzeniu kręgowym, zębach.

Jak rozpoznać boreliozę? Jeśli jest nieleczona, ma trzy etapy. Najpierw w miejscu ukąszenia przez pajęczaka pojawia się rumień, który może przemieszczać się obwodowo, czyli powiększać (dlatego mówi się o nim rumień wędrujący).

Następnie obserwuje się naciek limfocytarny, czyli małe, podobne do odcisku banieczki. Charakterystyczne dla tych pęcherzy jest to, że występują w dowolnym miejscu, ale zwykle tam, gdzie pęcherz raczej nie powstaje, np. na płatkach uszu. Z tych banieczek wycieka płyn zawierający borrelie, czyli bakterie.

Później zaobserwować można objawy podobne do grypy, czyli utrzymujący się i nawracający ból głowy, stawów, ogólne rozbicie, gorączka.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dieta oczyszczająca w praktyce

To, co i jak jemy, wpływa na to, jak wyglądamy i funkcjonujemy. Z pożywieniem, lekami, alkoholem, nikotyną dostaje się do...

Zamknij