Chirurgiczne usuwanie zęba w praktyce

Zaniedbane zęby próbuje się leczyć. Jeśli stopień zużycia zęba nie jest duży, zwykle udaje go przywrócić do pełni zdrowia oraz poprawić jego walory estetyczne. Niekiedy jednak leczenie jest niemożliwe albo nieopłacalne, ponieważ nie daje gwarancji, że taki ząb posłuży dłużej niż kilka miesięcy. Wówczas zapada decyzja o ekstrakcji, czyli usunięciu zęba.

 

Prawdy i mity o ekstrakcji chirurgicznej

 

Zazwyczaj w takich przypadkach idzie się do dentysty i ten od ręki wyrywa zęba szczypcami. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Wtedy czeka nas chirurgiczne usuwanie zęba.

W internecie można spotkać się z opinią, że to bardzo bolesny zabieg. Choć wykonuje się go w znieczuleniu, to ból daje o sobie znać dopiero po wszystkim, gdy lek przestaje działać.

Niektórzy twierdzą, że przez tydzień nie mogli jeść i leżeli w szpitalu, gdzie podawano im kroplówkę, czyli pokarm pozajelitowy. Inni z obawy przed bólem zamawiają na chirurgiczne usuwanie zęba znieczulenie ogólne.

Jak jest naprawdę? Zabieg polega na rozcięciu dziąsła i wycięciu zbędnego zęba. Później lekarz zakłada szwy, które są zdejmowane po zrośnięciu się płata śluzówkowo-okostnowego. Przez ten okres na twarzy może utrzymywać się opuchlizna i występować ból.

Czy samo chirurgiczne usuwanie zęba boli? Wszystko zależy od tego, jaką dawkę znieczulenia się otrzyma. Ważne jest też podejście lekarza do pacjenta. Musi on dawać choremu poczucie bezpieczeństwa. Im większą wiedzą i doświadczeniem dysponuje stomatolog w tego typu zabiegach, tym lepiej dla osoby poddającej się ekstrakcji chirurgicznej.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Bezbolesne usuwanie zębów jest możliwe

Niewielu z nas lubi chodzić do dentysty. Wynika to z obawy przed bólem, jaki może się pojawić wskutek ingerencji w...

Zamknij