Cholera – historia bezlitosnej choroby

Na przestrzeni ostatnich wieków ludność walczyła z różnymi zarazami. Od zawsze była narażona na choroby zakaźne. W XIX wieku rozprzestrzeniła się epidemia cholery, której ofiarami padło łącznie ponad 40 mln ludzi.

Czym jest cholera?

Cholera to ostra i zakaźna choroba jelit wywoływana przez bakterie, a mianowicie przecinkowce cholery. Do zarażenia cholerą dochodzi drogą pokarmową, najczęściej poprzez wypicie wody zanieczyszczonej ludzkimi odchodami.

W 1817 roku epidemia cholery wybuchła w Kalkucie. Stamtąd została rozprzestrzeniona na cały świat. W 1830 roku cholera dotarła do Rosji, gdzie ofiarą tej choroby stał się co 20 mieszkaniec. Rok później cholera dotarła do Wielkiej Brytanii, gdzie „pochłonęła” 78 tysięcy osób. Epidemia ta nie ominęła również Polski. Tu na tą chorobę umierał co 30 Polak w okresie od 1831 do 1923 roku. I też od tego momentu epidemia powoli wygasała, choć w 1900 roku w Indiach zmarło na nią przeszło 20 mln ludzi. W naszym kraju choroba nie występuje już na skalę epidemii, ale w każdej chwili może przybyć do kraju osoba zarażona, która ponownie wznowi epidemię cholery. Zaś w Ameryce Południowej, Bangladeszu i Indiach cholera występuje w dalszym ciągu epidemio logicznie.

Jak rozpoznać cholerę?

Cholera objawia się biegunką, którą powodują toksyczne bakterie. Od momentu zarażenia cholera ujawnia się w ciągu maksymalnie 5 dni. Osoba zarażona w szybkim tempie się odwadnia, ma nawracające chlustające wymioty, zapadnięte oczy, wysuszoną skórę oraz zaostrzone rysy twarzy. Występują również bolesne skurcze mięśni, co świadczy o utracie elektrolitów. Chory ma szczekający i zachrypnięty głos. Te objawy są bardzo groźne w szczególności u niemowląt i małych dzieci.

Jak leczyć cholerę?

Leczenie cholery odbywa się zazwyczaj w warunkach szpitalnych, wymaga intensywnego nawadniania kroplówkami z glukozą i sacharozą. Podczas leczenia uzupełniane są również elektrolity. W razie wystąpienia takiej konieczności leczenie cholery jest poszerzane o podawanie stosownych antybiotyków. Pamiętajmy o tym, że w dalszym ciągu cholera jest groźną i śmiertelną chorobą, która w każdej chwili może znów powrócić do naszego kraju.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co należy wiedzieć o pampersach dla dorosłych?

Starsze osoby, które wymagają stałej opieki, bardzo często nie mogą w samodzielny sposób korzystać z toalety w celu załatwienia swoich...

Zamknij