Choroby metaboliczne – czy są niebezpieczne?

W przestrzeni publicznej rzadko słyszy się o chorobach metabolicznych, gdyż cierpi na nie stosunkowo niewielki procent populacji. Znacznie częściej mówi się o chorobach nowotworowych czy uzależnieniach, pomijając niebezpieczne choroby genetyczne, o których większość społeczeństwa nawet nie słyszało. Najczęściej ludzie zaczynają się interesować tą grupą schorzeń wtedy, gdy okazuje się, że niemowlę czy dziecko cierpi na jakieś schorzenie autoimmunologiczne. Niestety – w wielu przypadkach,kiedy choroba zostaje już wykryta, może okazać się za późno na leczenie.

Choroby metaboliczne- co to?

Czym właściwie są choroby metaboliczne? Jest to grupa schorzeń, w przebiegu których dochodzi do zaburzeń metabolizmu (czyli przetwarzania) białek, węglowodanów i tłuszczy. Przykładem takiej choroby jest chociażby cukrzyca, której skuteczne metody leczenia opracowano już bardzo dawno. Znacznie większe zagrożenie dla życia człowieka stwarzają jednak choroby metaboliczne o podłożu genetycznym, które w dużej części nie zostały jeszcze dokładnie zbadane i opisane, nie mówiąc już o opracowaniu terapii pomagających wyeliminować te choroby. Jak sama nazwa wskazuje, choroby metaboliczne genetyczne, są dziedziczone, jednak objawy nie muszą występować u każdego nosiciela. Choroba Schönleina-Henocha, zwana także plamicą alergiczną, znacznie częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek, ponieważ jej dziedziczenie jest związane z płcią. Innym przykładem choroby dziedziczonej w ten sposób jest choroba Fabry’ego, przejawiająca się między innymi w częstych zapaleniach stawów, uszkodzeniach narządu wzroku czy problemach z układem krwionośnym.

Choroby metaboliczne- zagrożenie

Choroby metaboliczne są groźne, ponieważ zazwyczaj atakują nie tylko jeden narząd czy jedną funkcję życiową, ale całe grupy organów. Wśród najbardziej niebezpiecznych schorzeń tego typu można wymienić na przykład fenyloketonurię, wywoływaną zaburzeniami w produkcji enzymu zwanego fenyloalaniną. Choroba ta objawia się m.in. bolesnymi skurczami mięśni czy zaburzenia w rozwoju psycho-fizycznym dzieci. Inne niebezpieczne choroby metaboliczne to chociażby hiperlipidemia czy porfiria. Warto zdawać sobie sprawę z istnienia takich schorzeń, gdyż dzięki odpowiedniej świadomości można wykryć je na bardzo wczesnym etapie.

Bibliografia:
http://i-zdrowie.pl/dzieciece-choroby-metaboliczne/

http://www.poradnikzdrowie.pl/szukaj/choroby-metaboliczne

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-metaboliczne

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak rozpoznać astygmatyzm i skutecznie leczyć wadę wzroku?

Astygmatyzm to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Objawia się nieostrym widzeniem, obiektów zarówno z daleka, jak i z bliska....

Zamknij