Choroby starszych ludzi

Z wiekiem organizm człowieka się zmienia. Coraz gorzej radzi sobie z przeprowadzaniem życiowych procesów. Kości ulegają osłabieniu. Komórki wolniej się odradzają, a niektóre z czasem przestają to robić. Wszystko to powoduje, że na pewnym etapie życia każdy z nas jest narażony na pewne choroby.

Schorzenia serca i narządów ruchu

Ciało człowieka, tak jak każdego innego gatunku, podlega prawom biologii. Rodzi się, rozwija i pewnym wieku osiąga pełnię sił witalnych, umysłowych, społecznych. Każdemu z nas wydaje się, że może przenosić góry. I pewnie tak jest.

Lecz po przekroczeniu 30. roku życia nasz organizm zaczyna kolejny etap – starzenia się. Sił zaczyna ubywać, wzrok się pogarsza, następuje obniżenie tempa metabolizmu. Nie bez powodu sportowcy kończą kariery właśnie przed 40, choć trzeba przyznać, że w ostatnich latach nastąpiło przesunięcie w górę średniego wieku, w którym zaprzestają oni uprawiać sport wyczynowo.

Prowadzony tryb życia, dieta oraz obecne możliwości medycyny mogą wydłużenie czasu, w którym będziemy cieszyć się zadowalającym stanem zdrowia, możliwościami fizycznymi i komfortem życia. Czasu się jednak nie zatrzyma…

W końcu większość z nas zapada na choroby starszych ludzi: problemy układu sercowo-naczyniowego, układu ruchu. Spory odsetek seniorów dotykają też schorzenia układu nerwowego: parkinson czy alzheimer. Na szczęście taki scenariusz nie jest obowiązkowy. Można go uniknąć. W jaki sposób?

Trzeba regularnie podejmować aktywność fizyczną, pozytywne nastawienie do życia, zdrowo się odżywiać, regularnie się badać, unikać stresu. Wówczas choroby starszych ludzi, nie muszą nas dotknąć.

 

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Najważniejsze informacje o gorsetach ortopedycznych

Gorset ortopedyczny, inaczej orteza, ma na celu zatrzymanie postępującego skrzywienia kręgosłupa u dzieci. U dorosłych stosuje się ją, aby zmniejszyć...

Zamknij