Ciąża mnoga – poród naturalny, czy cięcie cesarskie

Naturalne zakończenie ciąży mnogiej dotyczy ciąż bliźniaczych. Jeśli płodów jest więcej, przeprowadza się cesarskie cięcie.

Ciąża bliźniacza – czy jest możliwy poród naturalny?

Mimo iż z roku na rok coraz mniej ciąż mnogich kończy się porodami naturalnymi (ok. 20–30% wszystkich ciąż bliźniaczych), są one jak najbardziej możliwe. Wielu kobietom bardzo zależy na urodzeniu dzieci drogami natury ze względu na więź, która tworzy się podczas porodu naturalnego. Oprócz tego ważne jest dla nich naturalne zasiedlenie florą bakteryjną układu pokarmowego dziecka, do którego dochodzi podczas porodu naturalnego. Istnieje wiele powodów, dla których kobiety wolą urodzić siłami natury. Jednym z nich jest pobranie krwi pępowinowej. Tymczasem jest ono możliwe nie tylko w przypadku porodu naturalnego. Pobranie krwi podczas cięcia cesarskiego jest trudniejsze, ale również wykonywane.

 

Mimo że ciąża bliźniacza jest jednym ze wskazań do przeprowadzenia cięcia cesarskiego (bez względu na to, jak przebiega), poród naturalny nie jest niemożliwy. Aby jednak mógł się bezpiecznie odbyć, muszą być spełnione pewne warunki. Należą do nich:

  • ukończony minimum 35. tydzień ciąży,
  • przebieg ciąży bez powikłań,
  • ciąża jest dwukosmówkowa – oznacza to, że każde dziecko ma osobne łożysko oraz worek owodniowy,
  • ułożenie podłużne, główkowe płodów – oznacza to, że głowy obu bliźniąt znajdują się w okolicy kości łonowej, ułożone są w kierunku kanału rodnego.

 

Każdy poród niesie ze sobą pewne ryzyko, zarówno w przypadku ciąż pojedynczych, jak i mnogich. W sytuacji ciąży bliźniaczej warto wybrać szpital o odpowiednim zapleczu neonatologicznym. Najlepiej, jeśli oddział położniczy i neonatologiczny ma III stopień referencyjności, czyli najwyższy poziom opieki spośród wszystkich istniejących. W ten sposób przyszła mama i jej dzieci mają zapewniony spokojny poród.

Długość trwania porodu bliźniąt drogami natury

Długość porodu nie zmienia się, jednak wysiłek dla rodzącej jest znacznie większy przy bliźniętach, niż przy rodzeniu pojedynczego dziecka. Rutynowo podłącza się wlew kroplowy z 5 lub 10 jednostkami międzynarodowymi z oxytocyną, ma to na celu zwiększenie siły skurczów mięśnia macicy. Dwójka dzieci, mocno rozciąga macicę przez co naturalnie nie jest ona w stanie wytworzyć tak silnego skurczu by dziecko się urodziło. W odróżnieniu do porodu ciąży pojedynczej, kobieta rodząca bliźnięta jest podłączona do zapisu kardiotokograficznego (KTG) przez cały okres porodu. Ma to na celu jak najszybsze wykrycie ewentualnych komplikacji i odpowiednio szybkie przeprowadzenie cięcia cesarskiego. Po urodzeniu pierwszego dziecko, zgodnie z aktualną wiedzą, czas do urodzenia drugiego z bliźniąt nie powinien przekraczać 30 minut, jednak ze względu na wykonywanie ciągłego zapisu KTG czas niekiedy wydłuża się do godziny czasu.

 

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Czym jest czerniak? Czy należy się go bać?

Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry, którego rokowanie zależy od momentu postawienia rozpoznania

Zamknij