Co można jeść podczas karmienia piersią?

Dieta podczas karmienia piersią powinna być bogata w warzywa, owoce, węglowodany złożone i dużą ilość wody. Należy unikać alkoholu, kawy, cukru, konserwantów i fast foodów. Lekarze twierdzą, że najlepiej jest przestać karmić piersią po pierwszym roku życia.

Dieta podczas karmienia piersią

W ciągu dnia warto jeść 5-6 posiłków i pić średnio 3,5 litra wody mineralnej. Należy też zadbać o węglowodany złożone, które są źródłem energii. Wysoką zawartość tego składnika ma pełnoziarnisty makaron, kasze lub warzywa. Codziennie warto jeść posiłki bogate w żelazo, czyli chude mięso, warzywa strączkowe, orzechy i jajka. Minimum dwa razy w ciągu tygodnia dobrze jest też zjeść tłuste ryby morskie, które są bogate w kwasy tłuszczowe.

Należy natomiast unikać alkoholu, który przenika do mleka matki. Kofeina zawarta w kawie i coli wypłukuje witaminy z organizmu oraz podnosi ciśnienie krwi. Należy też unikać tłuszczów trans zawartych w ciastkach, chipsach oraz fast foodach. Nadmiar tych substancji źle wpływa na rozwój mózgu niemowlęcia. W czasie ciąży należy szczególnie unikać konserwantów i barwników, takich jak glutaminian sodu czy benzoesan sodu.

Jak długo karmić piersią?

Lekarze twierdzą, że piersią powinno się karmić dziecko do pierwszego roku życia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stwierdza jednak, że niemowlęta należy karmić mlekiem matki do szóstego miesiąca życia. Natomiast rezolucja z World Health Assembly określiła, że dziecko może być karmione piersią nawet do drugiego roku życia. Pewne jest natomiast, ze dziecko samo nie zrezygnuje z pokarmu od piersi mamy do końca trzeciego roku życia. Jednak długotrwałe karmienie dziecka mlekiem matki jest wyczerpujące dla kobiet i niszczy im piersi.

Jak zakończyć karmienie piersią?

Nie należy zaprzestać karmienia piersią pod wpływem chwili. Dobrze jest stopniowo odzwyczajać dziecko od piersi. W tym celu warto co kilka dni rezygnować z jednego karmienia. Należy zacząć od odstawienia posiłku w tym czasie, który jest najmniej ważny dla dziecka. Po kilku dniach warto zostawić tylko to karmienie, które jest dla niego najważniejsze.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
HPV co to jest?

HPV powstaje najczęściej na skutek niezabezpieczenia się podczas seksu. Aby się uchronić przed chorobą, warto stosować prezerwatywy. HPV objawia się...

Zamknij