Co na katar u niemowlaka?

W przypadku kataru u niemowlaka warto wybrać się do lekarza jak najszybciej, ponieważ drogi oddechowe malucha są krótkie, co sprzyja przenoszeniu się wirusów i bakterii do ucha, gardła lub płuc. Najczęściej są stosowane krople do nosa, które dobiera lekarz lub farmaceuta na podstawie wieku malucha oraz rodzaju kataru (wirusowego lub bakteryjnego). Warto również zakroplić nosek solą fizjologiczną lub morską, która udrożni dziurki i pozwoli spokojnie oddychać.

Rodzaje kataru u niemowlaka

Katar u niemowlaka jest męczącą dolegliwością, ponieważ nie pozwala maluchowi zasnąć w nocy oraz utrudnia oddychanie. Zaczyna się od kichania, a następnie pojawia się przeźroczysta wydzielina, która leci z noska. Układ odpornościowy małego dziecka nie jest w pełni rozwinięty, dlatego maluchy często mają katar wirusowy. Do jego głównych objawów, poza wydzieliną z noska, zalicza się podwyższoną temperaturę ciała. Natomiast katar ropny (bakteryjny), który ma postać biało-żółtą lub zielonkawą, może zaatakować również oskrzela i płuca niemowlaka.

Ile trwa katar u niemowlaka?

Katar u niemowlaka zazwyczaj trwa około dwunastu dni. Jeśli po podaniu kropel oraz domowej kuracji polegającej na udrażnianiu nosa, nadal leci wydzielina, prawdopodobnie dziecko ma alergię. W takim wypadku, warto odwiedzić pediatrę, który skieruje malucha na badania krwi połączone z testami alergicznymi. Może być również potrzebne zastosowanie diety elimacyjnej (np. wykluczającej laktozę).

Jak leczyć katar u niemowlaka?

W przypadku kataru u niemowlaka warto dbać o nawilżenie pokoju. Jeśli poza wydzieliną z noska, dziecko nie ma gorączki oraz kaszlu, można wyjść z maluchem na dwór. Świeże powietrze pomoże oddychać niemowlakowi. Dziecko, które ma silny katar, powinno spać na brzuchu z lekko uniesioną główką, dzięki czemu będzie swobodniej oddychało. Warto również nawadniać malucha, dając mu więcej mleka. W ten sposób zostanie uzupełniona ilość płynów, które traci w trakcie kataru.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest infekcja bakteryjna?

Infekcja bakteryjna jest głównie wywoływana przez paciorkowce, rzadziej natomiast przez bakterie innego typu, np. gronkowce. Częstotliwość zachorowań na infekcję bakteryjną...

Zamknij