Co na łupież?

Łupież to choroba skóry głowy, która objawia się łuszczeniem się naskórka. Pojawia się na włosach i ubraniach w postaci białych płatów. Aby go zwalczyć, warto sięgnąć po szampon przeciwłupieżowy. Pomocne jest też wcieranie naparu z rumianku lub soku z cytryny.

Co to jest łupież?

Łupież jest chorobą skóry głowy. Jego objawy to: swędzenie naskórka, łojotok, łuszczenie się martwej skóry. Białe – natłuszczone lub suche – spadające płaty są widoczne na włosach, ale też kołnierzu, plecach i na ramionach. Łupież nie jest groźną ani też zaraźliwą chorobą. Wygląda jednak nieestetycznie i może powodować zakłopotanie, wstyd, a nawet zmniejszenie pewności siebie u osób, u których się pojawił. Występuje najczęściej u dzieci lub młodych dorosłych, do 25. roku życia. Zazwyczaj dotyka mężczyzn, u kobiet pojawia się dużo rzadziej. Wynika to z tego, że męska skóra produkuje większe ilości łoju, a ten jest pożywką dla drożdżaków – częstej przyczyny powstawania łupieżu. Choroba najczęściej pojawia się w zimie, kiedy skóra jest wysuszona przez ogrzewanie lub klimatyzację.

Jak zwalczyć łupież?

Łupież może zwalczyć szampon przeciwłupieżowy. Tego typu preparaty zazwyczaj zawierają ketokonazol, cynk i kwas salicylowy. To składniki, które działają antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i zmniejszają łuszczenie się skóry. W pozbyciu się łupieżu mogą być pomocne także domowe sposoby, np. masowanie skóry głowy naparem z tymianku po każdym myciu. Warto też wypróbować masaż podgrzaną oliwą. Najlepiej wykonywać go 1 lub 2 razy w tygodniu. Równie skuteczne jest codzienne wcieranie soku z cytryny w łuszczący się naskórek. Aby pozbyć się łupieżu, warto wprowadzić zmiany do swojej diety. Należy ją uzupełnić o witaminy z grupy B, selen, cynk, bioflawonoidy oraz witaminy C i E. Dobrze jest włączyć do jadłospisu większą ilość produktów pełnoziarnistych oraz świeżych owoców i warzyw. Łupież częściej pojawia się też u osób, które nadmiernie się stresują. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby, warto nauczyć się relaksować. Włosy należy często myć, ale przy użyciu delikatnych szamponów. Nawracający łupież to sygnał do wizyty u lekarza.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest anemia?

Anemia to inaczej niedokrwistość, która najczęściej pojawia się na skutek niedoboru żelaza. Objawia się rozdrażnieniem, problemami z pamięcią oraz szybkim...

Zamknij