Co na oparzenie?

Oparzenie to uszkodzenie naskórka, skóry, a niekiedy też tkanek i narządów. Pojawia się m.in. na skutek wysokiej temperatury lub działania środków chemicznych. Pierwsza pomoc polega na schłodzeniu oparzonego miejsca i opatrzeniu go.

Co to jest oparzenie?

Oparzenie to uszkodzenie skóry, bądź także tkanek i narządów. Występują różne rodzaje oparzenia:
• termiczne – na skutek wysokiej temperatury,
• chemiczne – po kontakcie ze żrącą substancją chemiczną, np. kwasem lub wapnem,
• elektryczne – poprzez działanie prądu elektrycznego, to tzw. porażenie prądem,
• radiacyjne – na skutek promieniowania radioaktywnego, np. RTG i UV.

Oparzenie pojawia się już przy temperaturze 42 stopni Celsjusza. Wyróżnia się 4 stopnie uszkodzenia skóry, zależnie od tego, jak jest głębokie. Oparzenie I stopnia jest widoczne jedynie na naskórku. Pojawia się na nim zaczerwienienie, pieczenie i niewielki obrzęk. Oparzenie II stopnia zajmuje naskórek i część skóry właściwej. Jego objawy to: pęcherze, wewnątrz których znajduje się płyn surowiczy oraz zaczerwienienie i obrzęk. Głębokie oparzenie II stopnia obejmuje naskórek i skórę właściwą na całej jej grubości. Oparzenie III stopnia niszczy skórę oraz tkanki znajdujące się głębiej niż ona. Dochodzi do martwicy skóry, pojawia się bardzo silny ból. W zniszczonej tkance nie ma jednak czucia. Oparzenie IV stopnia to zwęglenie tkanek, aż do kości.

Jak złagodzić oparzenie?

W przypadku lżejszego oparzenia należy schłodzić uszkodzone miejsce chłodną, bieżącą wodą. Następnie trzeba położyć na naskórku jałową gazę. Aby przyspieszyć gojenie się ran, można zastosować np. napar z żywokostu lub panthenol. W przypadku ciężkich oparzeń odsłania się poparzone fragmenty ciała, zdejmując ubranie i buty z poszkodowanego. Nie należy odrywać materiału, który przylgnął do skóry. Jeśli uszkodzenie jest bardzo rozległe, zamiast opatrunku z gazy, można zastosować np. czyste prześcieradło. W przypadku oparzeń III stopnia można schładzać naskórek jedynie przez kilka minut, aby nie doprowadzić poszkodowanego do wyziębienia. Ciężkie oparzenia wymagają pomocy specjalisty, dlatego należy wezwać karetkę. Z ciała osoby, która uległa poparzeniu chemicznemu należy jak najszybciej usunąć żrącą substancję. Najlepiej zrobić to w ciągu 2 minut, aby zminimalizować skutki działania chemikaliów.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co oznacza krew w kale?

Najczęściej krew w kale jest spowodowana hemoroidami. Wtedy stolec jest nakropiony ciemną krwią. Jeśli przyczyną jest choroba wrzodzejąca jelita grubego,...

Zamknij