Co oznacza ból zęba po plombowaniu?

Gdy boli ząb, wizyta u dentysty zwykle rozwiązuje problem. Zniszczonego zęba się usuwa, a tego, którego można – ratuje, oczyszczając go z ognisk próchnicy i wstawiając wypełnienie. Czasem jednak ból zęba po plombowaniu nie ustępuje. Wówczas w głowie rodzi się pytanie, czy specjalista wszystko zrobił tak, jak należy, czy czegoś nie zaniedbał, czy nie wywołał nowej dolegliwości.

 

Zapalenie miazgi albo coś innego

 

Wypełnianie ubytków wiąże się z borowaniem. Stomatolog musi usunąć zarażone próchnicą obszary zęba i w to miejsce wstawić wypełnienie wykonane z amalgamatu albo – coraz częściej – kompozytu. Zabieg wykonuje się ze znieczuleniem lub bez.

Wiercenie w zębie może wywołać uraz innego rodzaju. Wiertło dotyka tkanki twardej. W tej ostatniej zlokalizowane są zakończenia nerwowe i wypustki komórek miazgi. Ich podrażnienie stwarza ryzyko wywołania zapalenia miazgi.

Jeśli ból powstały po plombowaniu pojawia się jedynie wskutek kontaktu z zimnym lub gorącym czynnikiem (np. pokarmem, płynem) i mija samoczynnie, zapalenie ma charakter przejściowy. Minie po pewnym czasie. W przypadku bólu samoistnego i utrzymującego się długo trzeba się przygotować na leczenie kanałowe.

Ból zęba po plombowaniu może być także efektem nieszczelnego wypełnienia, zbyt dużego napięcia ściany zęba albo niedopasowaniem plomby do zgryzu. Dokładną przyczynę stwierdzi dentysta.

Author: Redaktor Serwisu

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Forum praktycznej stomatologii – polecane dla dentystów

W sieci istnieje wiele stron. Większość z nich jest jednak nieprzydatna, małowartościowa, czy wręcz szkodliwa. Tylko nieliczne stanowią źródło cennych,...

Zamknij