Co oznacza krew w kale?

Najczęściej krew w kale jest spowodowana hemoroidami. Wtedy stolec jest nakropiony ciemną krwią. Jeśli przyczyną jest choroba wrzodzejąca jelita grubego, to krew jest śluzowata z dodatkiem ropy. W przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna krew jest jasnoczerwona. Jeśli wykryje się podobne objawy, należy udać się do specjalisty, który wykona badanie anoskopem, retroskopem lub kolonoskopem.

Jakie choroby mogą być przyczyną krwi w kale?

Najczęstszą przyczyną krwi w kale są hemoroidy, czy też żylaki odbytu. Są to przerośnięte sploty żylne w odbycie. Choroba powstaje w związku z niewydolnością żylną, co skutkuje bólem i pieczeniem odbytu, a podczas wypróżnień może zdarzyć się krew. Aby usunąć objawy hemoroidów, należy wykorzystać preparaty na żylaki odbytu dostępne w każdej aptece. Częstą przyczyną krwawego stolca jest też wrzodzejące zapalenie jelita grubego, które powoduje stan zapalny owrzodzeń w błonie jelita grubego. W tym przypadku stolec jest ropny ze świeżą krwią, która pochodzi z wrzodów. Krew w kale może być też przyczyną choroby Leśniowskiego-Crohna. Jest to schorzenie zapalne, które cechuje się bólami w prawej części brzucha, ropniem i przetoką odbytu.

Jak wygląda krew w kale?

W przypadku hemoroidów krew w kale wygląda jakby stolec był nakropiony ciemnoczerwoną krwią. Jeśli przyczyną zaburzenia jest wrzodzejące zapalenie jelita grubego, to jest cuchnący, ma mniejszą ilość krwi z domieszką ropy i śluzu. Natomiast w przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna krew w stolcu jest czerwona i śluzowata. Krwi w kale często towarzyszy też zgaga.

Krew w kale – co robić?

W każdym przypadku krwawienia z odbytu należy zgłosić się do specjalisty. Lekarz wykona badanie palpacyjne odbytu oraz za pomocą anoskopu lub retroskopu zbada jelito grube. Jeśli te badania nic nie wykażą, należy wykonać analizę endoskopową całego jelita za pomocą kolonoskopii. Jeśli krew pochodzi z uchyłków, to nie jest to choroba wymagająca leczenia, ponieważ przechodzi samoistnie. W przypadku nowotworu jelita grubego niezbędna jest operacja chirurgiczna. Leczenie farmakologiczne przyczyn krwawienia z odbytu opiera się głównie na kwasie acetylosalicylowym oraz antywitaminach K.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest indeks glikemiczny?

Indeks glikemiczny jest wskaźnikiem, który określa procentowy wzrost stężenia cukru we krwi po spożyciu 50g węglowodanów. Znajomość wskaźnika glikemicznego spożywanych...

Zamknij