Co oznaczają leukocyty w moczu?

Leukocyty w moczu zazwyczaj świadczą o pojawieniu się stanu zapalnego w organizmie. Aby obniżyć poziom białych krwinek, należy zbadać przyczynę tego zjawiska. Warto też włączyć do diety produkty z żurawiną i szczególnie zadbać o higienę intymną.

Jak obniżyć leukocyty w moczu?

Prawidłowa ilość leukocytów w moczu to 1-3. U zdrowych osób są wydalane z moczem. Ilość białych krwinek przekraczająca 5 przekracza normę i oznacza leukocyturię. Jej przyczyną najczęściej jest stan zapalny. Leukocyty zwalczają infekcje wywołane przez bakterie, wirusy i grzyby. Duża ilość białych krwinek może wskazywać na różne odmiany zapalenia nerek: śródmiąższowe, kłębuszkowe lub odmiedniczkowe. Leukocyty w moczu sygnalizują też kamicę nerkową, zapalenie wyrostka robaczkowego bądź reakcję na niektóre leki, np. stosowane w nowotworach. Aby obniżyć poziom białych krwinek, należy zdiagnozować, co go wywołało. Ważne jest też zadbanie o higienę osobistą: mycie miejsc intymnych delikatnym preparatem i ciepłą wodą od przodu do tyłu. Można wprowadzić do diety żurawinę, np. w postaci soku, która poprawia stan dróg moczowych. Warto też jeść produkty o wysokiej zawartości witaminy C oraz witamin z grupy B. Do czasu wyleczenia infekcji należy unikać kontaktów seksualnych.

Leukocyty w moczu – jak leczyć?

Leczenie dużej ilości leukocytów w moczu należy zacząć od zdiagnozowania choroby, która je wywołała. Lekarz przeprowadzi badanie fizykalne i prawdopodobnie zleci posiew moczu oraz badanie ogólne moczu. Dzięki nim będzie mógł ocenić czy duża ilość leukocytów jest wynikiem niepowikłanego zapalenie pęcherza czy też bardziej skomplikowanego zakażenia układu moczowego. U kobiet należy wykluczyć choroby narządu rodnego, a u mężczyzn gruczołu krokowego. Jeśli badania wykażą zakażenie, lekarz zleci przyjmowanie leku przeciwbakteryjnego przez co najmniej 3 dni.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Szczoteczka soniczna – jak działa?

Szczoteczka soniczna czyści zęby w sposób pulsacyjno-wymiatający. Urządzenie wykonuje 31 000 ruchów w ciągu minuty. Mycie zębów szczoteczką soniczną znacznie...

Zamknij