Co raz bardziej popularna magnetoterapia. Dlaczego?

Współczesna medycyna dysponuje bogatym arsenałem środków zwalczających różne schorzenia. Świetnym przykładem jest terapia pulsującym polem magnetycznym, którą można stosować w schorzeniach różnego rodzaju – od kontuzji przez choroby reumatyczne po problemy geriatryczne.

Szerokie zastosowanie i wygodne stosowanie

 

Magnetoterapia, czyli oddziaływanie pulsującego pola magnetycznego niskiej częstotliwości, znana jest od około 100 lat. Za jej twórcę uchodzi James Maxwell.

Przenikające przez ciało pole magnetyczne zmienia funkcje biologiczne tkanek. Tworzące to pole ładunki elektryczne sprawiają, że poprawia się ukrwienie narządów, a komórki lepiej wykorzystują tlenu, co przekłada się na intensywniejszą przemianę materii.

Magnetoterapia, zwana również magnetronem, ma bardzo szerokie zastosowanie. Po części wynika to z tego, że wiązki pola magnetycznego działają nie tylko powierzchniowo, ale przenikają w głąb organizmu. Jednocześnie jest to bezpieczny sposób leczenia. Można go stosować m.in. w przebiegu stanów zapalnych (np. stawów), które wykluczają poddawanie się wielu innym zabiegom fizykoterapeutycznym.

Magnetoterapia może być traktowana jako samodzielna albo uzupełniająca metoda leczenia. Najbardziej rozpowszechniona jest wśród lekarzy ortopedów i fizjoterapeutów. Stosuje się ją w zwalczaniu urazów układu kostno-stawowego (np. świeżych złamań) i leczeniu reumatyzmu oraz osteoporozy. Można z niej korzystać w okresie rekonwalescencji po operacjach oraz celem przyspieszenia gojenia się ran po oparzeniach.

Pulsujące pole magnetyczne stosowane jest też w terapii chorób centralnego i obwodowego systemu nerwowego, stanów psychosomatycznych, górnych i dolnych dróg oddechowych. Przydaje się również w walce z bezsennością, zmęczeniem i alergii.

To wszystko powoduje, że zyskuje na popularności i jest chętnie zalecana przez lekarzy różnej specjalizacji. Z zabiegów polem magnetycznym można skorzystać w przychodniach, szpitalach, ośrodkach zdrowia, sanatoriach, salonach spa (np. w ramach odnowy biologicznej).

Magnetoterapia jest bardzo wygodnym sposobem leczenia. Pacjent nie musi się rozbierać, zdejmować ubrania czy obuwia. Pole magnetyczne bez trudu pokonuje również takie przeszkody jak bandaż czy gips. Może więc być stosowane jeszcze w trakcie noszenia usztywnienia. Pobudzi w ten sposób organizm do szybszego powrotu do zdrowia, przyspieszy zrost kości, odbudowę uszkodzonych tkanek.

Zanim jednak wejdziemy w obszar oddziaływania pola magnetycznego, powinniśmy pozbyć się urządzeń, które mogą na nie negatywnie reagować. Zostawmy więc z boku zegarki elektroniczne, telefony komórkowe, tablety, pagery.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co powinien zawierać gabinet stomatologiczny?

Jesteś studentem stomatologii i masz w planach założyć kiedyś swój gabinet? Przeczytaj, co powinien zawierać każdy gabinet stomatologiczny. Przede wszystkim powinien...

Zamknij