Co to jest afazja?

Afazja jest zwykle powodowana przez udar mózgu lub chorobę Alzheimera. Wyróżnia się afazję motoryczną, afazję czuciową oraz afazję amnestyczną. Chorobę leczy się logopedycznie. Lżejsze stany afazji leczy się 1-3 miesięcy, cięższe przypadki trwają 2-3 lata.

Afazja to uraz mózgu, który powoduje problemy z mową. Choroba objawia się również zaburzeniem świadomości własnych działań, błędnej obserwacji środowiska oraz problemami z koncentracją uwagi i pamięcią krótkotrwałą.

Rodzaje afazji

Najczęstszą przyczyną afazji są udary mózgu lub procesy zwyrodnieniowe, takie jak choroba Alzheimera. Afazja ruchowa objawia się zaburzeniem zdolności mówienia. Choroba powstaje na skutek uszkodzenia ośrodka Brocka. Chorzy na afazję ruchową umieją wyrażać pojedyncze słowa. Afazja czuciowa objawia się zaburzeniem rozumienia języka, przez to pacjenci mają problem z wykonywaniem poleceń. Osoby chore na afazję amnestyczną natomiast nie umieją nazywać przedmiotów, chociaż znają ich przeznaczenie. Pacjenci z tym zaburzeniem potrafią wykonywać polecenia oraz mają płynną mowę.

Jak długo trwa afazja?

Lżejsze przypadki afazji wymagają od 1 do 3 miesięcy leczenia, aby przywrócić mowę. Choroby powodowane silnymi udarami, które skutkowały zagrożeniem życia leczy się średnio 2-3 lata. Jeśli osoba jest silna psychicznie, leczenie afazji przyniesie lepsze efekty. Często jednak pacjenci nigdy nie powracają do pełnego zdrowia.

Afazja – jak leczyć?

Osoby po udarze trafiają natychmiast do szpitala, jednak nawet po wyjściu nadal potrzebują opieki specjalistycznej. Najczęściej korzysta się z pracy logopedy, który zajmie się terapią osoby w konkretnych obszarach wymagających poprawy. Jeśli metody logopedyczne nie przynoszą spodziewanych rezultatów, stosuje się leczenie pośrednie. Gdy np. pacjent cierpi na zaburzenie czucia, pokazuje się mu schematy pozycji narządów mowy, które przynależą do konkretnych głosek.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak wygląda przepuklina pachwinowa?

Przepuklina pachwinowa na początku nie daje żadnych objawów. Z czasem pojawiają się napady bólowe podbrzusza podczas kaszlu, śmiechu czy wysiłku...

Zamknij