Co to jest aspartam?

odziki cieszą się coraz większą popularnościąród osób, które dbają o swoje zdrowie i dobrą kondycję. Jedną z popularniejszych substancji jest aspartam, czyli dipeptyd złony z fenyloalaniny i kwasu aasparginowego. Choć nazwy są trudne, działanie tych połączonych substancji jest proste — sąodkie i mają zero kalorii.

Aspartam, który bywa czasem nazywany aspartanem, został odkryty przez przypadek. Został odkryty w latach 60-tych ubiegłego stulecia przez naukowca, który pracował nad stworzeniem leku na wrzody żołądka. Choć jest ubocznym produktem naukowych doświadczeń, szybko zyskał pierwszoplanową rolę w produkcji niskokalorycznej żywności. Słodzik aspartam możemy znaleźć w różnych grupach produktów spożywczych, nie tylko tych, które mają słodki smak. Słodzone aspartamem są napoje gazowane i niegazowane, gumy do żucia i pastylki do ssania. Słodzik można też znaleźć w paczkowanych wędlinach i rybach. Zawierające aspartam produkty nie mają cukru, są reklamowane jako mało kaloryczne, dlatego z powodzeniem mogą je spożywać osoby dbające o linię.

Aspartam ma skutki uboczne?

Choć zachwyt nad cudownymi właściwościami aspartamu trwa już od kilku dekad, obok głosów zadowolenia pojawiają się też fale krytyki. Szkodliwość aspartamu pojawiała się w wielu publikacjach, zarówno prasowych, jak i naukowych. W odpowiedzi na negatywne opinie i komentarze przeprowadzono liczne badania — żadne z nich nie potwierdziło, by aspartam w jakikolwiek sposób mógł być niebezpieczny dla zdrowia. Na pytanie, czy aspartam jest szkodliwy, można więc odpowiedzieć: nie. Produktów z tym słodzikiem nie powinny spożywać jedynie osoby chore na fenyloketonurię.Zawiera on bowiem fenyloalaninę, której organizm tych chorych nie trawi. Jest to jedyne przeciwwskazanie do stosowania aspartamu. Warto przy tym zwrócić uwagę, że jest dużo więcej chorych, którzy ze swojej diety powinni wyeliminować cukier i słodkie produkty. Wygląda więc na to, że jest on dużo bardziej szkodliwy niż słodziki.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wysypka na ciele może być objawem alergii

Z wielu powodów kolejne generacje ludzi są bardziej niż ich przodkowie podatne na alergie. Reakcję uczuleniową wywołują pokarmy, sierść zwierząt,...

Zamknij