Co to jest astma

Astma to przewlekła choroba dróg oddechowych. Ataki choroby pojawiają się zwykle w kontakcie z zanieczyszczeniem środowiska, dymem tytoniowym lub kontaktem z alergenem. Objawy astmy to duszności, kaszel i ucisk w piersiach.

Astma jest przewlekłą chorobą, która atakuje drogi oddechowe. Towarzyszy jej nadreaktywność oskrzeli.

Jak objawia się astma?

Objawy astmy są napadowe i nagłe. W czasie pomiędzy atakami nie czuć żadnych kłopotów zdrowotnych. Częstość i intensywność choroby są zależne od stopnia kontroli astmy. Uważa się, że schorzenie jest pod kontrolą, jeśli występuje rzadziej niż 3 razy tygodniowo. Główne objawy astmy to:
• Intensywny kaszel – zwykle suchy bez wydzieliny. Często napady kaszlu pojawiają się w nocy, które mają charakter narastający.
• Ucisk w klatce piersiowej – uczuciu często towarzyszą bóle w dolnej części klatki szczególnie podczas głębokich wdechów.
• Świszczący oddech – jest przyczyną zwężenia oskrzeli, przez które powietrze próbuje się przedostać. Objaw ten bada się stetoskopem.

Czynniki powodujące napady astmy

Objawy astmy często pojawiają się w nocy oraz po skończonym wysiłku fizycznym. Czynniki ryzyka powstania napadu astmy to:
• elementy drażniące, jak opary farb lub aerozole,
• silnie stresowa sytuacja,
• palenie papierosów bierne lub czynne,
• zanieczyszczenie środowiska,
• kontakt z alergenem, np. sierść kota lub kurz.

Jak żyć z astmą?

Aby w miarę swobodnie żyć z astmą, należy poznać przyczyny napadów duszności. Trzeba więc uważnie obserwować reakcję organizmu na różne elementy środowiska. Dobrze też zrobić testy alergiczne. Koniecznie trzeba też przestrzegać terapii lekowej zleconej przez lekarza. Z biegiem choroby coraz lepiej można przewidzieć pojawienie się ataku. Gdy chory rozpozna początki ataku astmatycznego, powinien jak najszybciej zażyć leki rozkurczające, które neutralizują objawy. Należy też usiąść w spokojnym i miejscu na krześle twarzą do oparcia. Opierając ramiona na podparciu uaktywnia się mięśnie wspierające oddychanie. Taka profilaktyka znacznie ułatwia życie z astmą.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ile trwa grypa żołądkowa

Grypa żołądkowa (grypa jelitowa) objawia się wymiotami, biegunką i dreszczami. W czasie choroby należy pić dużo wody i jeść lekkie...

Zamknij