Co to jest autyzm?

Autyzm charakteryzuje się rozległym zaburzeniem pracy mózgu, które objawia się w trakcie pierwszych trzech lat życia dziecka. Główną przyczyną autyzmu są biologiczne zaburzenia pracy ośrodka nerwowego wynikające z obecności teratogenów, czynników zewnętrznych, które mają wpływ na rozwój płodu. Do przyczyn autyzmu jest zaliczane również niedotlenienie wpływające na rozwój mowy oraz osobowości dziecka.

Choroba charakteryzuje się wycofaniem ze świata zewnętrznego i poczuciu odizolowania, które może wynikać z wewnętrznego przeżywania emocji. Autyzm może się charakteryzować także wewnętrzną pustką. Choroba typu neurologicznego może zostać rozpoznana u nastolatków lub dorosłych.

Jak rozpoznać autyzm?

Do objawów zalicza się trudności związane z:
• komunikacją i tworzeniem komunikatów niewerbalnych (mimiką i gestem),
• wyrażaniem uczuć,
• zrozumieniem wypowiedzi o charakterze abstrakcyjnym,
• nawiązywaniem kontaktu wzrokowego służącym do porozumiewania się z innymi.
Dziecko autystyczne ma problemy z odczytaniem komunikatów, w których elementy wzrokowe, słuchowe i werbalne wzajemnie się uzupełniają. Wśród dzieci może pojawić się również chęć porządkowania np. zabawek oraz nagłe „zamieranie” w miejscu. Na tle tych objawów wyróżnia się autyzm schizofreniczny, który objawia się unikaniem kontaktów z innymi ludźmi oraz zamknięciem w sobie, oraz autyzm dziecięcy. Nazwa pochodzi od wieku, w którym pojawiły się pierwsze objawy choroby.

Jak leczyć autyzm?

Diagnostyka autyzmu jest długotrwałym procesem, ponieważ polega na częstych wizytach w specjalistycznych ośrodkach, w których dziecko jest badane pod kątem okazywania emocji oraz współudziału w życiu społecznym. W trakcie leczenia jest stosowana terapia behawioralna, która pomaga choremu w uzyskaniu kontaktu ze światem zewnętrznym. Osobie mającej autyzm podaje się również leki neuroleptyczne oraz stymulujące pracę mózgu.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest wazektomia?

Wazektomia jest formą antykoncepcji dla mężczyzn. Polega na przecięciu lub podwiązaniu nasieniowodów. Zabieg sprawia, że mężczyzna ma wytrysk podczas stosunku,...

Zamknij