Co to jest bulimia?

Bulimia, podobnie jak anoreksja to zaburzenie odżywiania. Objawy bulimii to suchość skóry, obrzęk ślinianek, depresja i bardzo częste wymioty. Chorobę leczy się lekami oraz psychoterapią poznawczo-behawioralną.

Czym jest bulimia?

Bulimia, tak jak anoreksja, jest zaburzeniem odżywiania. Choroba wiąże się z błędnym postrzeganiem swojego ciała. Cierpią na nią głównie kobiety między 18. i 25. rokiem życia. Dwa główne typy bulimii to:
• przeczyszczający – po nagłym napadzie jedzenia osoba zmusza się do wymiotów lub używa leków przeczyszczających;
• nieprzeczyszczający – chorzy zamiast zwracać jedzenie, stosują bardzo ścisłą dietę lub wykonują bardzo wyczerpujące ćwiczenia fizyczne.

Bulimia – jak rozpoznać?

Bulimiczki jedzą zwykle pokarmy wysokokaloryczne, po czym mają silne wyrzuty sumienia. Aby sobie z tym poradzić, zmuszają się do wymiotów lub lewatyw. Osoby chore mają suchą skórę i obrzęk ślinianek spowodowany odwodnieniem organizmu. Bulimia objawia się też panicznym strachem przed przytyciem. Towarzyszy temu depresja i myśli samobójcze.

Przyczyny bulimii: czynniki biologiczne, psychiczne, społeczne

Podniesiony wskaźnik kortyzolu, czyli hormonu odpowiadającego za stres, może powodować bulimię. Gdy dziewczyny mają zaburzony poziom greliny, czyli składnika sygnalizującego uczucie głodu, może to powodować problemy w organizacji jedzenia. Główne przyczyny bulimii mają podłoże psychologiczne. Niska samoocena, niestabilność emocjonalna, brak poczucia sensu życia to elementy, które mogą się przyczynić do rozwoju choroby. Do pojawienia się bulimii może też prowadzić brak poczucia bezpieczeństwa w dzieciństwie. Zwykle matki bulimiczek są mocno krytyczne oraz powściągliwe emocjonalnie. Ważnym czynnikiem powstawanie bulimii jest społeczeństwo, które przedstawia wizerunek idealnych proporcji kobiety w mediach.

Jak wyleczyć się z bulimii?

Kompleksowe leczenie bulimii łączy farmakoterapię z psychoterapią poznawczo-behawioralną. Jeśli przyczyna choroby tkwi w rodzicach, warto udać się na terapię rodzinną. Psychoterapia bulimiczki polega na zmianie fałszywego myślenia. Ponadto zmniejsza się stopień depresji i lęków, które często są przyczyną choroby.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Mięczak zakaźny – jak leczyć?

Mięczak zakaźny to choroba wirusowa skóry pojawiająca się u dzieci i aktywnych seksualnie dorosłych. Zakażenie następuje przy bezpośrednim kontakcie z...

Zamknij