Co to jest chłoniak?

Chłoniak to nowotwór w układzie limfatycznym. Najczęściej powoduje powiększenie węzłów chłonnych. Leczenie zależy od tego czy chłoniak jest złośliwy czy też nie. W obu przypadkach stosuje się chemioterapię. Przy złośliwej postaci choroby często włączana jest radioterapia.

Chłoniak – jak wygląda?

Chłoniak jest nowotworem tkanki limfatycznej. Istnieją dwa rodzaje choroby: ziarnica złośliwa oraz chłoniak nieziarniczy. Schorzenie często nie daje objawów. Niekiedy są tak łagodne, że chorzy je bagatelizują. Pierwsze zauważalne symptomy chłoniaka to powiększenia węzłów chłonnych. Zdarza się, że naciskają one na narządy wewnętrzne. To powoduje niewydolność organów i takie objawy, jak: bóle brzucha, wodobrzusze, obrzęki nóg oraz niedokrwistość. Choroba najczęściej wpływa na powiększenie węzłów chłonnych w górnej części ciała: szyjnych, pachowych oraz tych w śródpiersiu. Nie towarzyszy mu bolesność. Mogą pojawić się też guzy przy migdałkach bądź w jamie brzusznej. Pozostałe symptomy mogące wskazywać na rozwój chłoniaka to:
• swędzenie całego ciała,
• poty nocne,
• duża utrata wagi,
• nadmierne zmęczenie,
• gorączka,
• długotrwały kaszel bądź duszności.

Chłoniak – jak leczyć?

Leczenie ziarnicy złośliwej polega na zastosowaniu silnej chemioterapii i radioterapii. Dzięki nim wyleczeniu ulega nawet 90% chorych. Terapia chłoniaka nieziarniczego jest uzależniona od rokowań, zaawansowania schorzenia oraz od jego typu histologicznego. Chłoniaki są dzielone pod tymi względami na trzy grupy. Przy powolnych zmianach chorzy przeżywają bez leczenia od kilku do kilkunastu lat. Przy odmianach agresywnych rokowanie to kilkanaście miesięcy, jeśli chory nie podejmie terapii. Bardzo agresywny chłoniak pozwala na przeżycie jedynie kilku, maksymalnie kilkunastu tygodni. W nieziarniczej postaci choroby stosuje się głównie chemioterapię. U niektórych chorych włącza się też radioterapię, która hamuje rozrost komórek raka i zmniejsza powstałe w jego przebiegu guzy. Niestety dotąd nie wynaleziono metody, która pozwala na skuteczne wyleczenie chłoniaka nieziarniczego.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Gdzie są węzły chłonne?

Węzły chłonne są rozmieszczone m. in. w okolicach szyi, pachwiny, kolan, łokci i klatki piersiowej. Przyczyną powiększonych węzłów chłonnych mogą...

Zamknij