Co to jest choroba bostońska?

Chorobę bostońską, nazywaną również bostonką lub ospą bostońską, wywołują wirusy Coxsackie, które należą do enterowirusów, atakujących głównie latem i jesienią. Nazwa nawiązuje do rozprzestrzenienia się zakażenia w Bostonie. Choroba bostońska to rodzaj wysypki głównie pojawiającej się na stopach, dłoniach oraz w okolicach ust. Rzadziej występuje na genitaliach, pośladkach oraz w pachwinach.

Poza czerwonymi grudkami, chory może mieć wysoką gorączkę (ponad 39 st. C) oraz czuć ogólne osłabienie organizmu. Jeśli choroba zaatakuje jamę ustną, pęcherze mogą się zmienić we wrzody oraz nadżerki powodujące ból przy przełykaniu śliny oraz jedzenia. Choroba bostońska częściej atakuje dzieci poniżej 10. roku życia niż dorosłych.

Choroba bostońska – kiedy zaraża?

Wirus przenoszący chorobę bostońską najczęściej atakuje wiosną, latem oraz jesienią. Bezpośredni kontakt z Coxsackie wystarczy, żeby dziecko zaraziło się chorobą. W dużych skupiskach (przedszkolach czy szkołach) łatwiej złapać wirusa, ponieważ bostonka jest bardzo zaraźliwa. Jeśli maluch napije się z tego samego kubeczka, użyje tych samych sztućców lub dotknie klamki w toalecie, której dotykała osoba zarażona, zwiększa się ryzyko zachorowania. Choroba bostońska w pierwszej fazie przypomina ospę wietrzną, ponieważ na ciele pojawiają się czerwone plamki, jednak ogniskowy sposób ich występowania na ciele odróżnia bostonkę od innych zakażeń wirusowych.

Choroba bostońska – jak leczyć?

Choroba bostońska zazwyczaj trwa 7-10 dni i jest leczona objawowo. Warto podawać choremu dziecku chłodną wodę zamiast soku, który może podrażniać wnętrze buzi. Nawadnianie jest bardzo ważne, jednak może być utrudnione przez występowanie nadżerek w ustach. Z tego względu należy nakłaniać dziecko do picia, tak aby nie była potrzebna hospitalizacja. Maluchowi podaje się leki przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe, które uśmierzają ból w jamie ustnej.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak zwiększyć libido?

Libido jest wskaźnikiem określającym popęd seksualny. Czynniki zwiększające ochotę na seks to przyprawy (bazylia, imbir lub cynamon), tabletki na potencję...

Zamknij