Co to jest ciąża pozamaciczna?

Ciąża ektopowa (pozamaciczna) polega na rozwijaniu się zapłodnionego jajeczka na zewnątrz macicy. Objawy ciąży pozamacicznej to krwawienie, duszności, bolesne kłucie w jednej stronie brzucha oraz obniżenie ciśnienia krwi. Leczenie schorzenia polega na terapii lekowej, a w cięższych przypadkach potrzebna jest operacja.

Czym jest ciąża pozamaciczna?

W ciąży pozamacicznej (ektopowa) jajeczko rozwija się poza macicą organizmu kobiety. Zwykle występuje u kobiet pomiędzy 26. a 30. rokiem życia. Ze względu na miejsce ciąży wyróżnia się kilka rodzajów choroby.
• Ciąża jajowodowa – najczęstszy przypadek schorzenia. W tym przypadku zarodek może się urodzić w każdej z elementów jajowodu.
• Ciąża brzuszna – powstaje w przypadku, gdy jajeczko rozwija się w jamie otrzewnowej.
• Ciąża jajnikowa – rozwój jajeczka powstaje w jajniku.
• Ciąża szyjkowa – proces jajeczkowania rozpoczyna się poniżej wewnętrznego ujścia macicy.

Ciąża pozamaciczna – kiedy można wykryć?

Objawy ciąży pozamacicznej są trudne do odróżnienia od wyrostka robaczkowego lub zapalenia jajowodu. Gdy ciąża się rozwija lub dochodzi do jej pęknięcia, ból staje się bardzo intensywny, a kobieta odczuwa kłucie w oddychaniu. Tempo pacjentki zaczyna wzrastać, a ciśnienie krwi obniża się. Jest to znak, że natychmiast trzeba pojawić się u specjalisty. W celu diagnozy ciąży pozamacicznej lekarz zleca badanie krwi na obecność stężenia gonadotropiny kosmówkowej. Dodatkowo wykonuje się też USG przezpochwowe.

Ciąża pozamaciczna – co dalej?

Zdarza się, że ciąża pozamaciczna wchłania się w tkanki, dzięki czemu nie stanowi zagrożenia życia. Czym większy rozwój schorzenia, tym niesie większe zagrożenie dla zdrowia. Mniejszych ciąży pozamacicznych (trwające kilka tygodni) można z łatwością pozbyć się za pomocą leków. Jednak w przypadku ciąży, która trwa 7-8 tygodni jajeczko może ulec pęknięciu, co spowoduje krwotok wewnętrzny. Wtedy jednym ratunkiem dla zdrowia jest zabieg chirurgiczny. Operacja polega na wprowadzeniu do brzucha trzech końcówek narzędzia, które usuwają niechcianą ciążę bez uszkodzenia zdrowia. Niezmiernie ważne jest jednak przyjmowanie witamin, które wzmacniają organizm.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak wygląda odra?

Odra to zakaźna choroba wirusowa, która objawia się wysypką w postaci plam. Towarzyszą im też wysoka gorączka, kaszel, a czasami...

Zamknij