Co to jest CRP?

CRP, czyli białko C-reaktywne, jest białkiem osocza zaliczanym do grupy białek fazy ostrej. Produkuje je wątroba, a podwyższony poziom oznacza infekcję. Stężenie CRP może wzrosnąć nawet 1000 razy w ciągu dnia przy ostrych stanach zapalnych.

CRP to oznaczenie białka C-reaktywnego, które zaliczane jest do grupy tzw. białek ostrej fazy. Jest to glikoproteina, którą wytwarza wątroba. Badanie CRP zalecane jest w przypadku podejrzenia infekcji, a także w celu oceny ryzyka pojawienia się choroby sercowo-naczyniowej czy sprawdzenia efektywności leczenia. Białko C-reaktywne jest elementem mechanizmu odporności nieswoistej. Jego produkcja rozpoczyna się w momencie rozpoczęcia procesu zapalnego w organizmie. Białko CRP zapoczątkowuje procesy prowadzące do zlikwidowania infekcji.

Co oznacza podwyższone CRP?

Prawidłowa wartość białka CRP wynosi 0,08-3,1 mg/l. Podwyższone CRP oznacza:
• od 3,1 do 10mg/l – duże prawdopodobieństwo reakcji zapalnej,
• od 10 do 40mg/l – infekcja wirusowa, ciąża, łagodne zapalenie,
• od 40 do 200mg/l – infekcja bakteryjna,
• od 200 do 500mg/l – ciężkie zakażenie bakteryjne lub oparzenie, odleżyny.
W ocenie ryzyka wystąpienia chorób naczyniowych wartość CRP powyżej 3mg/l oznacza duże ryzyko sercowo-naczyniowe. Badanie to powinno być wykonywane w okresie wolnym od infekcji, która mogłaby zafałszować wynik.
Wysokie CRP u noworodka oznacza infekcję okołoporodową i konieczność podania antybiotyku. U osób palących papierosy, otyłych i cierpiących na nadciśnienie norma CRP wynosi poniżej 10mg/l.

Ile kosztuje badanie CRP?

Badanie CRP wykonywane jest z krwi, przy czym u małych dzieci pobiera się ją z palca. Koszt badania w prywatnych laboratoriach wynosi od 9zł do 15zł. Badanie wykonywane na zlecenie lekarza rodzinnego lub POZ jest objęte ubezpieczeniem zdrowotnym. Często wykonywane jest w trakcie leczenia szpitalnego. Do badania CRP nie trzeba się przygotowywać.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest ropień?

Ropień jest zakażeniem tkanki, który polega na zebraniu się skupiska ropy pod skórą. Choroba objawia się m.in. zaczerwienieniem skóry, bolesnym...

Zamknij