Co to jest cytologia?

Badanie cytologiczne to podstawowa metoda diagnostyki stanów przedrakowych i raka kobiecych narządów rodnych. Rozmaz pobierany jest z kanału i tarczy szyjki macicy. Badanie wykonywane jest standardowo w każdym gabinecie ginekologicznym.

Cytologia jest podstawowym badaniem diagnostycznym wykrywającym stan przedrakowe lub raka narządów rodnych. Wykonuje się je profilaktycznie w każdym gabinecie ginekologicznym. Cytologię powinny raz w roku wykonywać wszystkie kobiety, które rozpoczęły współżycie. Przy częstych stanach zapalnych lub nieprawidłowym wyniku badanie należy wykonywać tak często jak zaleci lekarz.

Kiedy robić cytologię?

Cytologię należy wykonywać między 10. a 18. dniem cyklu. Badanie można zrobić nie później niż 4 dni przed miesiączką i nie wcześniej niż 4 dni po miesiączce. W przypadku, gdy podczas planowanej wizyty pojawią się objawy wskazujące na stan zapalny, np. upławy, konieczne jest przesunięcie badania. Badanie cytologiczne wykonywane jest przed badaniem ginekologicznym, dlatego należy poinformować lekarza o tym, że ma być przeprowadzone.

Cytologię powinno się profilaktycznie wykonywać raz w roku. W przypadku kobiet znajdujących się w grupie zwiększonego ryzyka, np. choroba nowotworowa w rodzinie, stosowanie leków obniżających odporność czy nosicielstwo wirusa HPV, badanie należy wykonywać nawet co 6 miesięcy.

Jak przygotować się do cytologii?

Do badania cytologicznego nie trzeba się specjalnie przygotowywać, choć warto zastosować się do kilku zaleceń. Na 4 dni przed planowaną cytologią nie powinno się stosować środków dopochwowych ani wykonywać irygacji czy innych zabiegów w obrębie szyjki macicy i pochwy. Na dobę przed badaniem należy powstrzymać się od współżycia, ponieważ może to zafałszować wyniki. Przed samym badaniem należy zadbać o odpowiednią higienę. Krocze można umyć żelem do higieny intymnej o kwaśnym odczynie.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to są choroby genetyczne?

Choroby genetyczne należą do grupy chorób, które są spowodowane mutacjami w obrębie pojedynczego genu lub mutacjami dotyczącymi grupy genów. Mutacja...

Zamknij