Co to jest dopamina?

Dopamina to neuroprzekaźnik, nazywany też hormonem szczęścia. Jest wytwarzany w mózgu i rdzeniu kręgowym. Znajduje się m.in. w bananach, nasionach, warzywach i owocach. Poziom dopaminy obniżają kofeina oraz cukier i tłuszcze nasycone.

Jak działa dopamina?

Dopamina jest neuroprzekaźnikiem produkowanym w komórkach układu nerwowego, które znajdują się w mózgu oraz w rdzeniu kręgowym. Bywa nazywana hormonem szczęścia. Dopamina odpowiada za kontrolowanie procesów psychicznych i emocjonalnych człowieka. Wpływa na poziom szczęścia i zwiększa motywację do życia. Poprawia jakość relacji z innymi ludźmi. Wysoki poziom dopaminy występuje u zakochanych. Neuroprzekaźnik przyspiesza ich tętno oraz przepływ krwi. Wywołuje uczucie euforii i uwidacznia zalety partnera, zmniejszając jego wady. Zadanie dopaminy to także kontrola napięcia mięśni, w tym także koordynacji ruchowej. Neuroprzekaźnik wpływa też na koncentrację, prawidłowe kojarzenie i pamięć. Reguluje wydzielanie hormonów: wzrostu, gonadotropiny oraz prolaktyny.

W jakich produktach jest dopamina?

Aby zwiększyć poziom dopaminy, należy sięgnąć po produkty zawierające przeciwutleniacze. Są to m.in. warzywa, owoce, a także zielona herbata. „Hormon szczęścia” znajduje się także w rybach, oleju oraz oliwie z oliwek. Mają one bowiem wysoką zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Banany zawierają natomiast chininę dopaminową, która jest odpowiednikiem dopaminy i podwyższa jej stężenie w organizmie. Wyższy poziom neuroprzekaźnika zapewnią także nasiona: warto sięgnąć szczególnie po ziarna słonecznika oraz migdały. Kolejne źródła „hormonu szczęścia” to śliwki, żurawina, jagody, czerwona fasola i karczochy. Istnieją też składniki, które obniżają poziom dopaminy. Są to między innymi tłuszcze nasycone i cukier. Podobnie działa kofeina. Natomiast alkohol hamuje funkcje neuroprzekaźników i tworzy złudzenie dobrego nastroju oraz poczucia bezpieczeństwa.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to są limfocyty?

Limfocyty jest to rodzaj leukocytów, czyli krwinek biały odpowiedzialnych za pracę układu immunologicznego. Rolą limfocytów jest rozpoznawanie i niszczenie komórek...

Zamknij