Co to jest dysplazja?

Nowotwory są jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie. Mimo, że coraz powszechniej mówi się o wczesnych badaniach bezinwazyjnych, które pozwalają na wykrycie nowotworu we wczesnym stadium, nie każdy z nas pamięta o regularności podstawowych badań. Medycyna poszła jednak aż tak bardzo do przodu, że już proste badania histologiczne pozwalają ówcześnie na uchwycenie pierwszych zmian przednowotworowych, które nazywa się dysplazją.

Co to jest dysplazja?

Dysplazją nazywamy patologiczne zmiany w obrębie rozrostu komórek. W większości przypadków zjawisko to występuje w nabłonku i swoim szerokim spectrum obejmuje patologie dotyczące zmian cytologicznych w komórkach. Nieprawidłowości w wyglądzie komórek cytologicznych wskazywać mogą na wczesne stadium transformacji nowotworowej. Zjawisko dysplazji to jeden z najczęstszych elementów, wskazujących na przedrakowy stan danej partii nabłonka. Często określana jest również jako moment pośredni (przejściowy) pomiędzy rozrostem, a wystąpieniem zmian nowotworowych.

Jedną z najpopularniejszych dysplazji jest dysplazja rajka szyjki macicy, zawierająca dwa typy zmian. Faktem jest bowiem, że oprócz dysplazji dotyczyć może ponadto tak zwanego raka przedinwazyjnego, wywołanego brodawczakiem ludzkim. Wirus ten nie daje często o sobie znać – kobieta, która jest narażona na dysplazję szyjki macicy często nie zdaje sobie sprawy i nie odczuwa żadnych charakterystycznych objawów.

Dysplazja stawu biodrowego

Mówiąc o dysplazjach warto wspomnieć o schorzeniu, które coraz częściej obejmuje białą populacje. Jest to patologia będąca wadą wrodzoną, która polega na widocznym, wrodzonym zdeformowaniu biodra. Mimo, że choroba może mieć dwie postacie – najczęściej dotyczy nas tzw. dysplazja z przemieszczeniem, która polega na niekontrolowanym przesuwaniu się głowy kości udowej poza panewkę. Nieprawidłowości te są widoczne zazwyczaj już w trakcie życia płodowego dziecka, stopniowo się nasilając. Przyczyny zazwyczaj nie są do końca znane – do powstania dysplazji predysponuje chociażby relaksyna – hormon rozluźniający stawy miednicy, który powoduje u naszego dziecka znaczne poluzowanie więzadeł stawowych.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest herceptyna?

Nowotwory są niezmiennie, od kilkunastu lat jedną z częstszych przyczyn zgonów na całym świecie. Faktem jest, że nikt z nas...

Zamknij