Co to jest dysplazja?

Dysplazja, zwana również zmianą przedrakową, cechuje się zdeformowaną fizjonomią komórek oraz anomaliami, zachodzącymi w budowie tkanek. Nieprawidłowości te wskazują na możliwość przekształcenia nowotworowego. Dysplazja polega na etapowej zmianie komórek zdrowych w chore. Istotne jest, że nie zawsze prowadzi ona do rozwoju raka. Wyróżnia się trzy rodzaje zmian przed nowotworowych:

  • I stopnia – komórki dysplastyczne w niewielkim stopniu przypominają rakowe,
  • II stopnia – podobieństwo fizjonomiczne komórek dysplastycznych do nowotworowych wyraża się w stosunku 2:3,
  • III stopnia – komórki dysplastyczne są niemalże takie same jak komórki rakowe.

Jakie są przyczyny dysplazji?

Przyczyny dysplazji uzależnione są od rodzaju zdeformowanych komórek. Źródeł zmian przedrakowych należy szukać, m.in. w zarażeniu wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Można się nim zainfekować poprzez bezpośredni kontakt fizyczny, niekoniecznie seksualny. Do czynników ryzyka pojawienia się dysplazji należy zaliczyć również: dietę, bogatą w produkty wysokoprzetworzone, palenie papierosów, picie alkoholu oraz niezdrowy tryb życia. Duży wpływ na pojawienie się zmian przedrakowych mają również czynniki genetyczne.

Jak się leczy dysplazje?

Leczenie zmian przedrakowych opiera się szczegółowej diagnostyce. W pierwszym lub drugim stopniu dysplazji zazwyczaj przyjmuje się leki, które hamują proces przekształcania komórek. Gdy w organizmie chorego występują zaawansowane zmiany przedrakowe, wdraża się leczenie podobnie jak w przypadku stanów nowotworowych. Mowa tu przede wszystkim o: chemioterapii, radioterapii i zabiegach operacyjnych.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co na oparzenie?

Oparzenie to uszkodzenie naskórka, skóry, a niekiedy też tkanek i narządów. Pojawia się m.in. na skutek wysokiej temperatury lub działania...

Zamknij