Co to jest endometrioza?

Regularne, cykliczne badania wśród kobiet są bardzo ważne. Prawdą jest bowiem, że choroby dróg rodnych są jedną z częstszych przyczyn zgonów wśród kobiet w każdym wieku. Regularne badania ginekologiczne pozwalają na stałą kontrolę naszego organizmu, a nawet dostatecznie wcześnie wykryte nowotwory są uleczalne. Schorzeniem, które spędza sen powiek u Pań w każdym wieku jest endometrioza.

Czym jest endometrioza?

Endometrioza, zwana inaczej również gruczolistością macicy to poważne schorzenie wśród kobiet w każdym wieku. Schorzenie te mówiąc najprościej polega na tym, że komórki błony, które powinny opuścić organizm, wędrują wgłąb. Niewydalone komórki tworzą pewnego rodzaju skupiska, które krwawią podczas trwania cyklu menstruacyjnego. Skutkiem krwawień mogą być liczne cysty (torbiele) czy stany zapalne, które prowadzą do wielu poważnych schorzeń i ograniczają szanse kobiety na zajście w ciążę. Nie wszystkie z kobiet, które borykają z tą chorobą mają podobne objawy – niektóre z Pań nie dostrzegają zmian zachodzących w organizmie, inne – przeżywają je wyjątkowo boleśnie.

Przyczyny endometriozy

Coraz powszechniej mówi się o tej chorobie, jako o przykrym schorzeniu dotykającym około co piątą, regularnie miesiączkującą kobietę. Mimo, że istnieje wiele naprawdę różnorodnych teorii na temat przyczyn tej choroby, najpewniejszą z nich jest to, że choroba uwarunkowana jest głownie poprzez czynniki genetyczne. Endometrioza spowodowana jest w większości przypadków poprzez zbyt wysoką liczbę estrogenów. Faktem jest jednak, że w grupie ryzyka znajdują się również te z kobiet, które borykają się z problemem tak zwanych chorób z autoagresji, co mówiąc najprościej oznacza, że nasz układ immunologiczny reaguje wyjątkowo „agresywnie” wobec swoistych komórek.

Główne objawy endometriozy

Mimo, że endometrioza nie daje zawsze typowych i charakterystycznych objawów, istnieje kilka, które powinny nas szczególnie zaniepokoić. Wśród nich warto wyróżnić wyjątkowo bolesne miesiączkowanie, silny ból podbrzusza czy zbyt długie, a jednocześnie zbyć intensywne krwawienia miesiączkowe, oraz krwawienia występujące między cyklami.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Objawy zatrucia gazem

Każdego roku z powodu zatrucia różnego rodzaju gazami życie traci kilkadziesiąt osób. Walkę z tego typu zagrożeniem często utrudnia charakterystyka...

Zamknij