Co to jest gastroskopia?

Gastroskopia pozwala zdiagnozować choroby górnego odcinka pokarmowego. Badanie wykonuje się za pomocą specjalnego endoskopu, który wprowadza się przez jamę ustną lub nos. Gastroskopia umożliwia obejrzenie zmian w przełyku i żołądku.

Jak wygląda gastroskopia?

Gastroskopia najczęściej wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, ale możliwe jest także zastosowanie znieczulenia ogólnego. W czasie badania pacjent leży na lewym boku z lekko uniesioną górną połową ciała. Najpierw lekarz miejscowo znieczula gardło i tylną ścianę języka a następnie pacjent otrzymuje specjalny plastikowy ustnik, który umieszcza między zębami.

Badanie wykonywane jest endoskopem, który wprowadzany jest do przełyku – jest to dość nieprzyjemny moment badania. Endoskop może być też wprowadzony przez nos. Po wprowadzeniu endoskopu lekarz ogląda przełyk, żołądek oraz dwunastnicę. W przypadku stwierdzenia stanu zapalnego lub owrzodzenia możliwe jest wykonanie od razu testu na obecność Helicobacter pylori. Lekarz pobiera wycinki błony śluzowej, które mogą zostać przebadane nie tylko na obecność bakterii, ale także zmian nowotworowych. Pobieranie wycinków jest niebolesne. W trakcie gastroskopii może być także wykonany zabieg usuwania polipów.

Gastroskopia – jak się przygotować?

Kwalifikacji do zabiegu gastroskopii dokonuje lekarz, który przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad i kieruje na podstawowe badania laboratoryjne, np. morfologię czy parametry krzepnięcia. Udziela on także szczegółowych informacji związanych z przygotowaniem do badania. W ciągu tygodnia poprzedzającego gastroskopię należy zaprzestać przyjmowania leków rozrzedzających krew, np. aspiryny. Ostatni posiłek należy spożyć przynajmniej 6-8 godzin przed badaniem. Na co najmniej 4 godziny przed zabiegiem nie należy pić płynów. Zalecenia te dotyczą wyłącznie zabiegów planowanych – w nagłych wypadkach gastroskopia wykonywana jest natychmiastowo, np. w krwawieniach.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak leczyć zespół policystycznych jajników?

Zespół policystyczny jest zaburzeniem hormonalnym, który objawia się nieregularnymi miesiączkami, silnym PMS-em oraz problemami z zajściem w ciążę. Chorobę wykrywa...

Zamknij