Co to jest glejak?

Glejak jest to grupa nowotworów ośrodkowego układu nerwowego, składającego się z mózgowia i rdzenia kręgowego. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się osoby w przedziale wiekowym od 30 do 70 lat. Charakterystyczną cechą tego nowotworu jest powstawanie licznych guzków w centralnym układzie nerwowym.

Jak wygląda glejak?

W diagnostyce nowotworów z grupy glejowych wykorzystuje się tomograf komputerowy. Wskazaniem do przeprowadzenia takiego badania jest wystąpienie typowych objawów glejaka, do których można zaliczyć: bóle głowy, nudności, osłabienie sprawności umysłowej, problemy z koncentracją, napady padaczki oraz obrzęk mózgu. Niekiedy symptomami guza mogą być również: problemy z mową, zaburzenia równowagi, słuchu i czucia oraz niedowidzenie. Glejak na tomografie komputerowym ma zazwyczaj nieostre granice oraz otoczony jest obrzękiem.
Największy wpływ na powstawanie glejaków mają czynniki genetyczne oraz napromieniowanie mózgu. Najpopularniejszym rodzajem tego nowotworu jest glejak wielopostaciowy, który najczęściej znajduje się w płacie czołowym. Jego charakterystyczną cechą jest szybki wzrost. Inną popularną formą glejaka jest gwiaździak włosianokomórkowy, zwany również gąbczakiem. Jest to łagodna forma nowotworu, zlokalizowana w okolicy pnia mózgu.

Glejak – jak leczyć?

Nowotwory z grupy glejowych zazwyczaj leczy się chirurgicznie. Najczęstszym przeciwwskazaniem do operacyjnego wycięcia guza jest jego lokalizacja, która uniemożliwia efektywne przeprowadzenie zabiegu. Leczeniem wspomagającym jest chemioterapia i radioterapia. Niekiedy również wykorzystuje się terapię genową, immunoterapię (aktywizację układu odpornościowego chorego) oraz wirusoterapię (wybiórcze uśmiercanie komórek nowotworowych przez wirusy).

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak wygląda skaza białkowa?

Objawy skazy białkowej często mylone są z atopowym zapaleniem skóry. Pierwszym symptomem wystąpienia reakcji uczuleniowej jest pojawienie się wysypki, która...

Zamknij