Co to jest glukozamina?

Glukozamina to związek organiczny z grupy aminocukrów. Jest pochodną glukozy, która wpływa na sprawne funkcjonowanie chrząstki stawowej. Glukozamina zmniejsza również ból stawów oraz sprawia, że lepiej funkcjonują.

W organizmie człowieka glukozamina jest związkiem, który bierze czynny udział w procesie syntezy proteoglikanów odpowiedzialnych za elastyczność oraz giętkość stawów. Istnieją cztery źródła uzyskania glukozaminy:
• siarczan glukozaminy,
• chlorowodorek glukozaminy,
• jodowodorek glukozaminy,
• N-acetyloglukozamina.

W leczenie uszkodzeń chrząstki stawowej wykorzystywany jest zazwyczaj siarczan glukozaminy, ponieważ ok. 89% substancji przenika do krwiobiegu. Glukozamina pomaga zwalczać zwyrodnienia stawów, łagodzi ból i zmniejsza sztywność, pobudzając odbudowywanie się tkanki łącznej. Ten związek zapobiega także odwapnianiu kości oraz bierze czynny udział w procesie odbudowywania się powięzi, ścięgien i więzadeł. Glukozamina może stanowić również suplement diety wpływający na przyrost masy mięśniowej.

Glukozamina – gdzie występuje?

Glukozamina jest naturalną substancją, która występuje w ciele człowieka. Jednak w przypadku dużego obciążenia stawów, wysiłku fizycznego lub nadwagi, organizm produkuje mniej substancji chroniącej stawy i kości. Poza tym, osoby w podeszłym wieku również mają mniej glukozaminy i powinny rozważyć pewne porady zdrowotne. Z tego względu glukozaminę można dostarczać do organizmu w postaci suplementów, które otrzymuje się z muszli mięczaków (homarów, krabów, krewetek czy małży) oraz z roślin.

Glukozamina – na co pomaga?

Glukozamina pomaga odbudować chrząstkę stawową oraz zmniejszać ból stawów. Poza tym, wspomaga leczenie zwyrodnieniowej choroby stawów. Może być również stosowana w przypadku kontuzji, ponieważ suplementy zawierają substancje wspomagające (kolagen, kwas hialuronowy czy chondroityna). Glukazamina łagodzi objawy osteoporozy oraz jest stosowana w diecie o małej zawartości wapnia i białka. Suplementy można dostać w aptece w postaci proszku, płynu lub tabletek.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Swędząca wysypka u dziecka – jak pomóc?

W zniknięciu wysypki może pomóc nawilżanie i natłuszczanie skóry dziecka. Dobrym sposobem jest również codzienna kąpiel niemowlaka w letniej wodzie...

Zamknij