Co to jest grasica?

Grasica to gruczoł umiejscowiony w śródpiersiu, za mostkiem. Narząd ten rozwija się w życiu płodowym, a największy rozmiar osiąga po 2 latach wzrostu. Grasica jest ważnym elementem układu immunologicznego.

Grasica ma wpływ na prawidłowy rozwój układu immunologicznego. Gruczoł ten jest umiejscowiony w śródpiersiu, a składa się z rdzenia i podzielonej na zraziki kory. Największy rozmiar grasica osiąga po 2 latach wzrostu, a następnie ulega stopniowemu zanikowi na skutek działania hormonów płciowych. U noworodka waży ok. 15g, a u osób starszych zaledwie 5g.

Jaką funkcję pełni grasica?

Grasica odpowiada za produkcję hormonów – tymostymuliny, tymuliny, THF i tyrozyny. Tyrozyna wpływa na obecność limfocytów T oraz odpowiada za ich proces dojrzewania. W grasicy likwidowane są limfocyty autoreaktywne, które mogą stanowić zagrożenie dla tkanek i komórek organizmu. Jest to zjawisko nazywane tolerancją centralną. Dojrzałe limfocyty T potrafiące prawidłowo rozpoznać tkanki obce, trafiają do obwodowych tkanek limfatycznych, które zasiedlają.

Grasica jest niezbędna do prawidłowego rozwoju układu immunologicznego. Nieprawidłowe działanie gruczołu przyczynia się do powstawania chorób immunologicznych.

Czym objawia się zaburzenie pracy grasicy?

Do najczęstszych chorób grasicy zalicza się grasiczaka oraz miastenię. Miastenia jest chorobą autoimmunologiczną, która objawia się męczliwością mięśni okołoruchowych. Wraz z rozwojem choroby męczliwość obejmuje większość grup mięśniowych, w tym także mięśnie oddechowe. Pojawiają się problemy z chodzeniem oraz ze spożywaniem posiłków. Ostatni etap choroby objawia się niewydolnością oddechową, która stanowi zagrożenie życia.

Grasiczak jest nowotworem grasicy. Objawia się bólem zlokalizowanym w klatce piersiowej. Do objawów zalicza się również kaszel, nudności i zespoły paraneoplastyczne, czyli reumatoidalne zapalenie stawów lub toczeń układowy. Grasiczak może przebiegać bezobjawowo.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kolka nerkowa – ile trwa?

Kolka nerkowa jest dolegliwością bólową, wiążącą się z zablokowaniem drogi moczowej. Jej charakterystycznym objawem jest nagły i intensywny ból, zlokalizowany...

Zamknij