Co to jest gronkowiec?

Bakterie gronkowca wytwarzają enterotoksynę, która uodparnia je na wysokie temperatury. Oszacowanie występowania gronkowca jest niemożliwe, gdyż nie zawsze wywołuje on objawy u nosiciela. Gronkowcem można zarazić się drogą kropelkową.

Gronkowce są bakteriami gram-dodatnimi, które atakują nie tylko ludzi, ale także zwierzęta. Nosicielami może być nawet 50% populacji, przy czym nie u każdego występują objawy. Gronkowiec jest odporny na wysokie temperatury i szybko uodparnia się na antybiotyki. Bakteria wywołuje zakażenia skóry, zatrucia pokarmowe oraz choroby układu oddechowego. Gronkowiec może spowodować sepsę.

Gronkowiec – jak można się zarazić?

Najgroźniejszym gatunkiem gronkowca jest gronkowiec złocisty. Bakteria ta żyje w wodzie, glebie, żywności i ludzkim organizmie. Nosicielem może być każdy, przy czym objawy mogą wcale nie występować. Mimo to nosiciel zaraża innych. Najczęściej bakterie gronkowca występują w gardle i nosie, na skórze, a także w układzie pokarmowym i płciowym.

Najłatwiej można się zarazić poprzez bezpośredni kontakt z nosicielem. Wystarczy korzystanie z tych samych przedmiotów osobistego użytku czy codzienny kontakt z chorym. Infekcją może skończyć się każde skaleczenie skóry czy przerwanie ciągłości błony śluzowej. Gronkowiec może wniknąć do organizmu przez drobną ranę, zwłaszcza jeśli zabrudzi się ona ziemią. Wywołuje wówczas czyraki, jęczmień, ropnie, liszajec czy zapalenie mieszków włosowych.

Gronkowcem można też zarazić się w szpitalu, u kosmetyczki czy u fryzjera. Bakterie te bytują również w źle przechowywanej żywności. Tą drogą dostają się do układu pokarmowego, wywołując zatrucia. Bateria przenosi się także drogą kropelkową i atakuje w momencie osłabienia organizmu.

Gronkowiec – jak leczyć?

Leczenie gronkowca często wymaga zastosowania antybiotykoterapi. Wiele szczepów tej bakterii jest odpornych na większość antybiotyków włącznie z penicyliną. Zakażenia skórne leczy się głównie maściami antybiotykowymi, przy czym ropnie często wymagają operacyjnego osuszenia. W ciężkich przypadkach antybiotyki podawane są dożylnie. Zatrucia pokarmowe gronkowcem nie wymagają stosowania antybiotyków – konieczna jest dieta, stosowanie probiotyków i nawadnianie.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest mikrodermbrazja?

Mikrodermbrazja to kontrolowany mikropeeling, którego głębokość można indywidualnie dopasować. Zabieg usuwa stare komórki skóry i pobudza ją do tworzenia nowych....

Zamknij