Co to jest grzybica

Grzybica pochwy objawia się swędzeniem i pieczeniem miejsc intymnych oraz upławami. Grzybica paznokci powstaje na skutek noszenie cudzych butów lub przy chodzeniu boso na basenie. Grzybica skóry charakteryzuje się łuszczeniem i zarumienieniem dużych partii ciała.

Jak wygląda grzybica pochwy?

Grzybica pochwy jest bardzo częstą infekcją intymną kobiet. Naturalna flora bakteryjna pochwy składa się z licznych żyjących w niej mikroorganizmów. Pałeczki kwasu mlekowego poprzez nadanie środowisku kwaśnego odczynu chronią przed chorobami. Często podczas kuracji antybiotykowej dochodzi do zachwiania ilości dobrych bakterii. W takich okolicznościach atakuje grzybica, tzw. kandydoza, której przyczyną jest namnażanie się drożdżaków Candida albicans.
Objawia się poprzez swędzenie, pieczenie okolic intymnych oraz upławy. Powikłania takiej infekcji mogą być poważne, dlatego koniecznie trzeba ją wyleczyć.

Jak wygląda grzybica paznokci?

Grzybica paznokci wywoływana jest przez dermatofity. Atakuje ona paznokcie i jest często skutkiem niewyleczonej grzybicy stóp. Paznokcie zmieniają swój wygląd. Zaczynają żółknieć, a finalnie stają się brązowe. Płytka łuszczy się i rogowacieje. Najczęściej można zarazić się tą chorobą na basenie, w saunie, używając cudzych butów, skarpet i przyborów do pedicure. Istnieje większe prawdopodobieństwo rozwinięcia się grzybicy, gdy niestarannie osusza się mokre stopy i chodzi się w nieprzewiewnym obuwiu z tworzywa sztucznego.

Jak wygląda grzybica skóry?

Grzybica skóry jest wywołana podobnie jak paznokci przez dermatofity. Łatwo się nimi zarazić, korzystając z publicznych basenów, pryszniców, saun oraz z rzeczy osobistych innych osób. Infekcja objawia się okrągłymi, rumieniowymi zmianami na skórze. Są one bardzo widoczne, wywołują świąd i szybko się rozprzestrzeniają. Środkowa część rumienia wygląda na zdrowiejącą, a na obrzeżach łuszczy się i rogowacieje.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Grzybica paznokci – jak leczyć?

W leczeniu grzybicy paznokci stosuje się leki miejscowe w postaci specjalnych lakierów, kremów lub miniplastrów. Przy zaawansowanych zmianach konieczne jest...

Zamknij