Co to jest hematokryt?

Hematokryt (Ht, HCT) to parametr oznaczany w morfologii krwi. Informuje o tym, jaki procent objętości krwi stanowią erytrocyty (krwinki czerwone). Niski poziom HCT może pojawić się w przebiegu niedokrwistości, marskości wątroby lub u ciężarnych.

Hematokryt – za co odpowiada?

Hematokryt jest parametrem, który bada się w ramach morfologii krwi – jednego z podstawowych badań. Wyniki określają ilość i jakość elementów morfotycznych (składników krwi) znajdujących się we krwi. Jest oznaczany jako Ht lub HCT i informuje o tym, jaki procent krwi stanowią czerwone krwinki (erytrocyty). Erytrocyty doprowadzają tlen do komórek organizmu, mając tym samym wpływ na jego prawidłowe działanie. Dzięki badaniu można rozpoznać oraz obserwować przebieg chorób, które mają wpływ na ilość tych składników krwi. Poziom czerwonych krwinek znajdujący się poza normą wskazuje na rozwój stanu chorobowego.

Co oznacza obniżony hematokryt?

Hematokryt pokazuje stosunek objętości erytrocytów do objętości krwi. Wynik badania jest zapisywany w ułamkach lub procentach. Do zbadania HCT potrzebna jest próbka krwi pobrana z żyły łokciowej, opuszków palców bądź – w przypadku noworodków – z pięty. Normy hematokrytu są uzależnione od płci i wieku. Wyniki Ht powinny mieścić się w granicach:
• 44-62% u noworodków,
• 30-40% u niemowląt i dzieci,
• 37-47% u kobiet; u ciężarnych poziom HCT może być niższy o 4-7%, lecz każdy wynik poniżej normy powinien być skonsultowany z lekarzem;
• 42-52% u mężczyzn.

Obniżony hematokryt może być związany z mniejszą liczbą erytrocytów spowodowaną przez ostre krwawienie. Wynik badania poniżej normy bywa skutkiem niedokrwistości, m.in. z niedoboru żelaza. Niskie HCT występuje też u osób, które cierpią na niedobór witamin i soli mineralnych bądź są przewodnione. Obniżony hematokryt jest związany z chorobami szpiku kostnego, nowotworami, a także marskością wątroby. Niska wartość Ht pojawia się też u kobiet w drugiej połowie ciąży.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Czy nowotwór łagodny może stać się złośliwy?

Nowotwór łagodny rozwija się wolno, zwykle nie atakując pobocznych tkanek. Usuwa się go operacyjnie. Choroba powstaje na skutek mnożenia się...

Zamknij