Co to jest herceptyna?

Nowotwory są niezmiennie, od kilkunastu lat jedną z częstszych przyczyn zgonów na całym świecie. Faktem jest, że nikt z nas nie może ustrzec się przed tą śmiertelną chorobą, a możemy jedynie jej zapobiegać. Ważne są regularne, rutynowe badania, których systematyczne wykonywanie daje ogromną szansę na wykrycie choroby we wczesnym stadium i jej całkowite wyleczenie. Nie odkryto póki co leku, który jest antidotum na raka – istnieje jednak silny preparat, wykorzystywany szczególnie w leczeniu nowotworów piersi – herceptyna.

Co to jest herceptyna?

Herceptyna to bardzo silny lek wykazujący właściwości przeciwnowotworowe. Wykorzystuje się go głownie podczas leczenia dotykającego ogromny odsetek kobiet na całym świecie raka piersi. Mimo, że lek jest dość drogi – koszt leczenia z wykorzystaniem herceptyny to koszt około 300 tysięcy złotych, nie brakuje jednostek, które decydują się na wypróbowanie tego alternatywnego antidotum na nowotwory. Warto wspomnieć jednak o tym, że lek ten poza działaniem antyrakowym bardzo negatywnie wpływa na mięsień sercowy.

Lek ten nie jest jednak całkowicie sprawdzonym antidotum na raka. Szacuje się bowiem, że jego działanie jest skuteczne w około 50% wszystkich przypadków leczenia. Stosowany w szczególności w leczeniu silnych postaci raka, który obejmuje raka piersi. Nie zawsze jednak ten drogi lek działa w sposób skuteczny – jego zastosowanie nie powstrzymuje bowiem przed ryzykiem rozsiewu komórek rakotwórczych. Lek ten jest bez wątpienia przełomowy w leczeniu raka sutka i jego działanie skierowane jest w stronę białka HER2. Pomaga znacznie wydłużać życie osoby chorej i pomaga naszemu organizmowi w walce z ta niebezpieczną choroba.

Czy herceptyna jest bezpieczna?

Stosowanie herceptyny wiąże się z jej negatywnym oddziaływaniem na serce ale również może nieść za sobą wiele innych negatywnych skutków ubocznych. Wśród nich należy wyróżnić wymioty, ogólne osłabienie i silne reakcje zapalne w miejscu zastrzyku z herceptyny. Warto pamiętać jednak o tym, że nie istnieją tak naprawdę leki, które nie niosą za sobą skutków ubocznych, a wizja pierwszego tak skutecznego leku pozwalającego walczyć z rakiem sutka jest bardzo obiecująca!

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Najczęstsze przyczyny nadmiernej potliwości

Upalne lato, czy strój z mało przewiewnego materiału - chyba każdy z nas doświadczył sytuacji, kiedy to nadmiernie się spocił....

Zamknij