Co to jest indeks glikemiczny?

Indeks glikemiczny jest wskaźnikiem, który określa procentowy wzrost stężenia cukru we krwi po spożyciu 50g węglowodanów. Znajomość wskaźnika glikemicznego spożywanych potraw ułatwia kontrolowanie cukrzycy oraz masy ciała.

Stężenie cukru we krwi zależy przede wszystkim od rodzaju oraz ilości spożywanych węglowodanów. Znajomość indeksu glikemicznego produktów pozwala skutecznie kontrolować glikemię, a także apetyt i samopoczucie. Im niższy jest indeks glikemiczny produktów, tym mniejsze jest stężenie cukru we krwi po zjedzeniu danej potrawy. Produkty z wysokim IG są szybko trawione i wchłaniane, co może doprowadzić do hipoglikemii.

Jak obliczyć indeks glikemiczny?

Obecnie większość produktów spożywczych ma na opakowaniu podany indeks glikemiczny. Obliczenie indeksu glikemicznego dla potrawy składającej się z kilku składników nie jest łatwe. Najpierw trzeba obliczyć ilość węglowodanów przyswajalnych w danym produkcie. Można to zrobić odejmując błonnik od ogólnej liczby węglowodanów. Następnie należy wyliczyć procentowy udział węglowodanów przyswajalnych w każdym składniku w stosunku do węglowodanów przyswajalnych dla wszystkich składników. Ostatnia czynność to dodanie otrzymanych wyników.

Indeks glikemiczny poszczególnych produktów jest określany na podstawie ilorazu wartości stężenia glukozy we krwi po spożyciu produktu zawierzającego 50g węglowodanów do wartości stężenia glukozy we krwi po spożyciu 50g glukozy. Otrzymany wynik należy pomnożyć razy 100. Podstawą skali jest wzrost stężenia glukozy we krwi po spożyciu 50g glukozy.

Jakie produkty mają niski indeks glikemiczny?

Najniższy indeks glikemiczny mają warzywa strączkowe i makaron z mąki razowej. Oprócz tego niskim IG cechują się gruszki, winogrona, pomarańcze, wiśnie, pomidory i otręby owsiane, a także mleko, gorzka czekolada i średnio dojrzałe banany.

 

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zaangażowanie internautów w tworzenie rankingu lekarzy

W sieci funkcjonuje bardzo wiele przydatnych aplikacji, które w wyraźny sposób potrafią ułatwić nam życie. Jedną z nich jest ranking...

Zamknij