Co to jest krwiak?

Krwiak jest wynikiem niedużego wylewu krwi do tkanek. Jego przyczyna to najczęściej uraz: stłuczenie lub uderzenie. Wchłania się maksymalnie w ciągu 10 dni. Można przyspieszyć ten proces, stosując okłady z lodu lub maść arnikową.

Jak wygląda krwiak?

Krwiak powstaje na skutek niewielkiego wylewu krwi, która wydostaje się z uszkodzonych naczyń krwionośnych. Przyczyną tego zjawiska mogą być urazy lub stłuczenia, a także osłabione naczynia krwionośne lub mała ilość płytek krwi. Krew wydostaje się nie tylko przy mocnych uderzeniach, ale także po niewielkich urazach. Szczególnie narażone na to są osoby cierpiące na skazę krwotoczną lub nadciśnienie. Krwiaki częściej pojawiają się w tych miejscach na ciele, w których styka się wiele naczyń krwionośnych. Są to twarz, kolano oraz głowa. Krwiak w fazie powstawania może szczególnie reagować na dotyk. Zazwyczaj nie są widoczne od razu. Zmieniają kolor od ciemnogranatowego, poprzez odcienie brązu, zieleni i żółci. Dodatkowe objawy towarzyszące krwiakowi to obrzęk, ból i stan zapalny. Warto wiedzieć, że duże krwiaki wymagają wizyty u chirurga, który zleci ich zbadanie.

Jak długo wchłania się krwiak?

Wchłanianie wylewu z naczyń krwionośnych rozpoczyna się wtedy, gdy jest już w pełni widoczny na skórze. Składniki krwi są resorbowane poprzez specjalnie przystosowane do tego komórki. Następuje rozkład enzymatyczny krwiaka. Zmiana o niewielkich rozmiarach, która powstała na skutek uderzenia lub innego urazu mechanicznego, np. stłuczenia, zazwyczaj wchłania się sama. Trwa to zwykle maksymalnie 10 dni. Aby przyspieszyć proces wchłonięcia się krwiaka, można sięgnąć po zimny okład. Lód zmniejszy obrzęk, a także rozmiar wylewu. Należy to zrobić od razu po urazie i powtarzać przez kolejne 3-4 dni. Ważne jest to, aby między skórą a okładem znajdował się materiał. Uchroni to komórki przed przemrożeniem. Od 5. dnia warto zacząć przykładać ciepłe kompresy. Wchłanianie krwiaków przyspiesza także maść z arniki górskiej. Poprawia ona ukrwienie komórek oraz ma działanie przeciwzapalne.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak długo rozwija się rak szyjki macicy?

Rak szyjki macicy jest najczęściej skutkiem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Zwykle chorują na niego kobiety powyżej 60. roku życia....

Zamknij