Co to jest krztusiec?

Krztusiec to zakaźna choroba wywoływana przez bakterie. W początkowej fazie przypomina infekcję dróg oddechowych. Następnie pojawia się duszący kaszel. Schorzenie leczy się, stosując antybiotyki.

Krztusiec – objawy

Krztusiec, zwany też kokluszem, to zakaźna choroba bakteryjna. Jego objawy przypominają zapalenie oskrzeli i mają charakter przewlekły. Towarzyszą im napady duszącego kaszlu. Zarażenie następuje drogą kropelkową podczas bezpośredniego kontaktu z chorym, a więc przy mówieniu, kaszlu oraz kichaniu. Pierwsze objawy krztuśca to przekrwienie spojówek, zapalenie gardła, katar i pokasływanie. Niekiedy pojawia się też gorączka. Te symptomy występują zwykle przez 1-2 tygodnie i najczęściej są uznawane za infekcję dróg oddechowych. Wraz z upływem czasu napadu kaszlu są coraz bardziej męczące i dokuczliwe. Dzieje się to na skutek większej ilości toksyn bakteryjnych, które uszkadzają nabłonek w drogach oddechowych. Pojawia się lepki, gęsty śluz. Kaszlowi mogą towarzyszyć nawet wymioty lub drgawki. Te objawy utrzymują się nawet przez kilka tygodni, a napady kaszlu powracają do kilku miesięcy od ustąpienia choroby.

Ile kosztują badania na krztusiec?

Badania na krztusiec są wykonywane z krwi. Mają na celu wykrycie swoistych przeciwciał przeciwko toksynie krztuścowej w surowicy w klasie igG lub igA. To tzw. badania serologiczne, których koszt oscyluje w granicach 40-70 zł, w zależności od laboratorium. W diagnostyce krztuśca wykonuje się też badania mikrobiologiczne: wymaz z nosa lub gardła. Trzeba za nie zapłacić od 20 do 40 zł. Przeprowadza się też morfologię krwi, która kosztuje 10-20 zł.

Jak leczyć krztusiec?

Leczenie krztuśca obejmuje podawanie antybiotyków, które zwalczają bakterie wywołujące chorobę. Leki skracają czas trwania choroby, a tym samym zmniejszają ryzyko zakażenia i pojawienia się ewentualnych powikłań. W trakcie leczenia krztuśca najlepiej zostać w domu i dużo odpoczywać. Można wzmocnić organizm poprzez dietę bogatą w witaminy. Posiłki powinny być lekkostrawne. Warto też zadbać o to, by w pomieszczeniu, w którym przebywa chory, było chłodno. Dobrze jest stosować nawilżacze powietrza lub powiesić wilgotne ręczniki. To złagodzi ataki kaszlu.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Lepiej nie chorować

Statystyczny Polak chodzi do lekarza raczej rzadko, a gdy już zdecyduje się na leczenie, to okazuje się, że powinien na...

Zamknij