Co to jest łupież?

Łupież jest chorobą skóry głowy, której najczęstszym objawem jest nadmierne złuszczanie naskórka. Innym symptomem tej przykrej dolegliwości jest łojotok oraz świąd głowy. W grupie największego ryzyka zachorowania znajdują się nastolatkowie oraz dzieci w przedziale wiekowym 6-10 lat. Łupież dotyka także dorosłych, częściej mężczyzn niż kobiety.

Przyczyną występowania łupieżu może być: rzadkie mycie włosów, przesuszona skóra głowy, alergia, zapalenie skóry, łuszczyca, nadmierny stres oraz zaburzenia gospodarki hormonalnej organizmu. Nie jest groźny dla zdrowia, jednak powszechnie uważany jest za dolegliwość wstydliwą.

Jak pozbyć się łupieżu?

Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się łupieżu jest stosowanie preparatów grzybobójczych. Na liście produktów przeciwdziałających nadmiernemu złuszczaniu naskórka głowy, znajdują się: kremy, emulsje i szampony. Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na specjalistyczne preparaty przeciwłupieżowe, które można kupić w aptekach. Duży wpływ na powodzenie terapii ma dieta, która powinna składać się z produktów o wysokiej zawartości witaminy A, B i E.

Szampony przeciwłupieżowe

Szampony przeciwłupieżowe są najpopularniejszym sposobem na nadmierne łuszczenie się skóry głowy. Charakteryzują się one łagodnym, przeciwłojotokowym działaniem. Najczęściej w ich składzie widnieją substancje aktywne: chlorek selenu, kwas salicylowy, ketokonazol i pirytionian cynku. Szampony przeciwłupieżowe zawierają także środki, łagodzące świąd: siarkę, mocznik i dziegcie.

Domowe sposoby na łupież

Łupież można także skutecznie wyleczyć domowymi sposobami. Dobrym rozwiązaniem jest wmasowanie w skórę głowy oliwy, która ma działanie nawilżające. Warto zainteresować się również wcierkami z octu, soku z cytryny, czosnku i olejku rycynowego. Innym domowym sposobem na łuszczącą się skórę głowy jest wykonywanie maseczek jajecznych oraz stosowanie jogurtu naturalnego jako zamiennika dla odżywki do włosów.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest luteina?

Luteina jest żeńskim hormonem płciowym, którego prawidłowa nazwa to progesteron. Jego stężenie wzrasta przed owulacją, co umożliwia zajście w ciążę....

Zamknij